english site map home
 
- AH në Media
- Buletinet Mujore
- Sondazhet Javore
- Pyetje e Përgjigje
- Së Shpejti në AH
- Galeria e Fotove
- Letra nga Pacientët
- Histori Suksesi
- Informim
- E Shtuna Vital
- Publikime
- Lajme Vital
 
Spitali Amerikan në Shtyp

Gurt n veshka - metodat moderne t trajtimit
Spitali AmerikanLitotripsia, ose thyerja e gurve me ultratinguj sht sot metoda m e prhapur n mjekimin e gurve t aparatit urinar. Si parim baz i puns s saj sht primi i valve t forta nprmjet aparatit t cilat duke dhn energjin e tyre n kontaktin me gurin e godasin at dhe e thrrmojn

Intervist me mjekun e Spitalit Amerikan t Tirans

Prof. Dr. Kadir Baykal

Mjek urolog

Gurt n veshka - metodat moderne t trajtimit

N far konsiston dhe si funksionon sistemi urinar?

Sistemi urinar prbhet nga veshkat, uretert, fshikza e urins dhe uretra.

Veshkat jan organe n form fasuleje q gjenden n pjesn e prapme t trupit, posht brinjve dhe n t dyja ant e shtylls kurrizore. Funksioni kryesor i veshkave sht eliminimi i ujit t teprt dhe eliminimi i produkteve toksike (t dmshme) t trupit. N baz t ktyre funksioneve veshka sht ruajtsi kryesor i ekuilibrave n gjak. Ureteri sht nj organ n form tubi 22-23 cm i gjat q ka pr funksion kalimin e urins nga veshka n fshikzn e urins. Fshikza e urins sht nj organ q gjendet n pjesn e poshtme t barkut dhe ka si funksion depozitimin e urins, ndrsa uretra sht organi q nxjerr urinn nga fshikza e urins jasht trupit.

Pse formohen gurt n veshka dhe far sht prbrja e tyre?

Si baz e formimit t nj guri n veshka jan kristalet t cilat precipitojn n veshk dhe q m von duke u bashkuar me njri-tjetrin formojn gur.

Trupi i njeriut prodhon lnd q pengojn formimin e kristaleve dhe precipitimin e tyre, porse n disa raste kto jan t pamjaftueshme dhe ojn n formimin e gurit. Nj shkak tjetr sht dhe qnia e urins acide ose bazike m shum se duhet.

Gurt n veshka nga ana kimike jan t prbrjeve t ndryshme dhe t disallojshme. M i shpeshti sht guri i kalciumit q shoqrohet me fosfat ose oksalat. Kto lnd gjenden n ushqimin e prditshm si edhe kan depozita t mjaftueshme n kockat dhe muskujt e trupit.

Kush preket nga kjo smundje?

Pr shkaqe q nuk dihen, n 20 vitet e fundit n bot, ka nj rritje t smundjeve t gurve n veshka. Raca e bardh ka nj rrezik m t madh pr t br gur n veshka se sa raca afroamerikane. Megjithse n vitet e fundit ka nj ritje t formimit t gurve n veshka tek femrat, prap meshkujt mbeten m t prekur nga kjo smundje. Nse nj pacient ka patur nj her gur n veshka, sht me rrezik m t lart pr t patur prsri se sa persoant e tjer q nuk kan patur ndonjher. N shumicn e rasteve, mjekt nuk

mund t japin dika konkrete pr shkakun e formimit t gurve, megjithse disa ushqime mund t pretendohet q jan shkak pr formimin e gurve, ende nuk ka dika t vrtetuar shkencrisht. Nse dikush ka n familje dik me kt smundje ka nj rrezik t shtuar pr t formuar gur se sa t tjert.

Cilat jan simptomat e t paturit gur n veshka?

Si simptom e par e gurit n veshk sht dhimbja q n shumicn e rasteve fillon menjher. Bashk me kt dhimbje, mund t ket edhe t prziera. Kjo dhimbje n shumicn e rasteve fillon n ije, m von mund t prhapet dhe n rrzn e kofshs. Simptoma t tjera mund t jen urinim i shpesht, djegje gjat urinimit dhe hematuri (urinim me gjak). Hematuria e shkaktuar nga gurt n veshka asnjher nuk arrin n nj hematuri serioze. Nse bashk me kto simptoma ka dhe temperatur, kjo sht shenj e nj infeksioni dhe duhet shkuar menjher tek mjeku. N disa raste, gurt mund t jen t fsheht dhe pa asnj simptom.

Si mund t parandalojm ose trajtojm?

Pacientve q kan kto simptoma u bhen analizat e gjakut, analiza e urins, grafi, Echo abdominale, IVP, t cilat shrbejn pr t par madhsin dhe vendndodhjen e gurit. Gurt q nxirren nga vet pacienti, duhet t ohen pr analiz kimike, pr t par prbrjen e tij, dhe n baz t ktyre analizave mund t jepen kshilla ose ilae parandaluese. Mnyra m e leht dhe m efektive pr parandalimin e gurve n veshka sht konsumi i ujit n sasi t till q pacienti t urinoj 2 litra n dit. Pacientt q kan kalcium dhe oksalat n sasi t madhe n urin duhet t ulin por jo t ndrpresin konsumin e ushqimeve q prmbajn kto lnd. Pr gurt m prbrje acidi urik prdoret allopurinol q ul sasin e acidit urik n urin. Hidroklortiazid sht nj ilac q rrit sasin e urins por q ul n sasi t konsiderueshme kalciumin n urin. N eksperimentet e bra tek kafsht sht vn re se vitamina B6 ul sasin e oxalatit n urin.

ExtraCorporeal Shock Wave Lithotripsy Thyerja e gurve

Litotripsia, ose thyerja e gurve me ultratinguj sht sot metoda m e prhapur n mjekimin e gurve t aparatit urinar. Si parim baz i puns s ESWL-s sht primi i valve t forta nprmjet aparatit t cilat duke dhn energjin e tyre n kontaktin me gurin e godasin at dhe e thrrmojn. Gjat procesit t ESWL-s guri mbahet nn kontroll ultrasonic. Dalja e gjeneratave t reja t aparaturave pr thyerjen e gurit ka br q goditja t prqndrohet n zona akoma m t vogla dhe kjo t jet efektive edhe tek fmijt. N shumicn e rasteve, litotripsia-ja sht nj procedur q nuk ka nevoj pr shtrim n spital dhe n shumicn e rasteve nuk ka nevoj as pr anestezi. Pasi bhet thyerja e guri, pas disa orsh, pacienti mund t vazhdoje jetn normale. Ka dy raste q jan absolutisht t kundrindikuara, pra q nuk mund t prfitojn nga litotripsia; grat shtatzna dhe pacientt me probleme me koagulimin (mpiksjen) e gjakut. Ndr komplikacionet e litotripsi-s mund t prmendim pranin e hematuris n 2-3 ditt n vijim dhe dhimbjen q mund t shkaktojn grimcat e gurit t thyer gjat daljes. Pacientt q prdorin Aspirin ose ilae t ngjashme pr hollimin e gjakut, duhet q t ndrpresin

disa dit prpara litotripsise-s kto ilae. N disa raste grimcat e thyera q bien mund t bllokojn ureterin dhe urologu pr t rehatuar veshkn mund t vendos nj tub t holl silikoni midis veshks dhe fshikezs s urins.

Si procedohet nse litotripsia nuk ndihmon? Nefrolitotomia Perkutane Heqja e gurve me minimumin e prerjes.

N disa raste ESWL-ja mund t jet e paefektshme, si n gurt e mdhenj t vendosur n pjesn e poshtme t veshks. N kto raste prdoret Nefrolitotomia Perkutane, q sht nj procedur operative q kryhet me anestezi t prgjithshme dhe q ka si qllim nxjerrjen e gurve nga veshka. N baz t nefrolitotomise perkutane sht kapja dhe thrrmimi mekanik i gurit n veshka dhe nxjerrja e tij n copa t vogla nprmjet sistemit viziv duke br nj traumatizim minimal t pacientit dhe nj prerje t paprfillshme sa pr t lejuar hyrjen e sistemit viziv.

Ureterorenoskopia

Nse guri sht i pozicionuar n ureter ather na vjen n ndihm ureterorenoskopia q sht procedura e kapjes ose thrrmimit t gurve n ureter si dhe nxjerrja e tyre duke u futur me system viziv n rrugt e urins pa e traumatizuar pacientin.

JETA JEPET VETM NJ HER! KUJDESUNI PR T!
Check up-et apo testet e kontrollit prbjn nj pjes thelbsore t mjeksis parandaluese.
Kto teste ndihmojn n diagnostikimin e smundjeve n fazat para se ato t bhen t dmshme. Shumica e ktyre testeve mundsohen nga mjeku i familjes, me prjashtim t disave, t cilat kryhen pran qendrave t specializuara.


Frika e kancerit t gjirit sht burim ankthi pr shum gra. Shpesh ato kan ndjenja fataliste n lidhje me rrugn q mund t marr nj smundje e till, q n rastin m t mir mund t prfundoj me nj operacion radikal pr heqjen e gjirit. Kto ndjenja ankthi i bjn q t mos ken shpres te marrja e masave parandaluese, q n fakt jan shum t domosdoshme pr reduktimin e rrezikut.
Kanceri i gjirit sht smundja m e shpesht tek grat shqiptare, duke zn vendin e par t tumoreve malinje q prekin seksin femr.
Vitet e fundit kjo patologji po haset n mosha t reja, m pak se 35-vje. Diagnostikimi n koh i kancerit t gjirit sht hapi i par i trajtimit t plot t smundjes. Studimet kan treguar se, sa m e vogl madhsia e kancerit n momentin e diagnostikimit, aq m e madhe sht mundsia e shrimit me rrug kirurgjikale dhe aq m e vogl sht prhapja e smundjes n nyjet limfatike dhe organet e tjera si p.sh. mushkri, mli, kocka dhe tru; aq m e madhe sht mbijetesa e pacientes.
Testet e kontrollit pr kancerin e gjirit:

  • Vet-ekzaminimi i prmuajshm i gjirit nga femrat
  • Ekzaminimi i gjirit nga mjeku
  • Mamografia
  • Echo e gjirit

Aplikimi mujor i vet ekzaminimit, nj vizit mjeksore nj her n vit, t paktn 3 mamografi midis moshs 40-50 vje dhe nj do 2 vjet mbas moshs 50, mund t bhen nj skem e parakohshme diagnostikimi duke br t mundur kurimin e tumoreve t vegjl, shpesh me operacione jo radikale dhe mundsi t mdha shrimi. Mamografin duhet ta bj do grua, edhe pse nuk ka shqetsime; sht nj proedur ekzaminimi rutin; rekomandohet t bhet 3-5-7 dit pas ciklit menstrual.

Shifra alarmante:
N Evrop 1 n do 10 gra shfaq tumor t gjirit.
N Shqipri humbin jetn nga kanceri i gjirit rreth 400 femra n vit.
Disa forma t kancerit, si ai i gjirit, n 3 dekadat e fundit jan 3-fishuar.
Mamografia sht nj ekzaminim radiografik i gjirit dhe nuk sht nj proedur e re. Pr her t par ajo sht prdorur n vitin 1930. Esht nj proedur relativisht e thjesht, e cila bazohet n kontrastin radiografik t strukturave t gjirit dhe pikrisht n kontrastin natyral t siguruar nga prmbajtja e dhjamit t gjirit. Grat t cilat kryejn n mnyr t rregullt vet-ekzaminim t gjirit, diagnostikojn vet 90% t gjith tumoreve t gjirit.


Spitali Amerikan, vazhdon misionin e tij sensibilizues pr grupe t ndryshme pacientesh me paketat e ekzaminimeve.
Paketa e kontrollit q do t ofrohen jan unike e llojit t tyre deri m sot, por edhe nj projekt i kushtueshm q Spitali ka ndrmarr n bashkpunim me Fondacionin N Ndihm t Pacientve duke u bazuar n shifrat alarmante q paraqiten sot.

MESHKUJ
Vizit Mjeku
Glicemi esll
Provat e heparit
Total PSA
Bilirubin totale
Grafi Pulmoni
Kolesterol
Eko tiroide
Trigliceride
Eko Abdomenale
HDL,LDL,VLDL
Urin komplet
Azotemi
Gjak komplet
Kreatinemi
Fee gjak okult

FEMRA
Vizit Mjeku
Eko Tiroide
Eko Abdomenale
Mamografi/Eko gjiri Pap-test
Gjak komplet
Urin komplet
Glicemi esll
Provat e heparit Bilirubin totale
Kolesterol
Trigliceride
HDL, LDL, VLDL
Azotemi
Kreatinemi
Fee gjak okult

Parandalimi sht m i mir se kurimi dhe nj nga fazat e parandalimit sht edhe diagnostikimi i hershm i smundjes, duke kontaktuar mjekun dhe br kontrollet e nevojshme. Nse kanceri i gjirit do t kapej n kohn e duhur, ather thuajse gjysma e t diagnostikuarave q humbasin jetn mund t kishin shptuar.

10 minuta nga jeta juaj mund t shptojn jo vetm t ardhmen tuaj, por edhe at t familjes dhe t fmijve tuaj.
Prenotoni menjher kontrollin tuaj pr ju ose t afrmit tuaj n 042 35 75 35!

Oriela Kosho
Drejtore e Marketing & PR
Spitali Amerikan


EKIPI M I MIR DHE TEKNOLOGJIA M E AVANCUAR N NEUROKIRURGJI N SPITALIN AMERIKAN
Intervist me Prof. Dr. Ethem Beskonakli, Prof. Dr. Ozerk Okutan dhe Op. Dr. Baris Saygili.

T vendosur pr t siguruar cilsin m t lart t kujdesit pr pacientt n Shqipri, Kosov e m tej, Spitali Amerikan me ekipin e ri t mjekve neurokirurg ka sjell s fundmi prdorimin e nj sistemi t avancuar teknologjik, nj sistem udhrrfyes t imazheve pr kirurgjin e trurit; sistemin endoskopik-epiduroskopik pr menaxhimin e dhimbjes s shtylls kurrizore dhe jo vetm.

Neurokirurgt e Spitalit Amerikan, Prof. Dr. Ethem Beskonakli, Prof. Dr. Ozerk Okutan dhe Op. Dr. Baris Saygili t specializuar n kirurgjin e trurit dhe shtylls kurrizore trajtojn probleme nga ato m t thjeshta deri n ato m t komplikuara. Me shrbime si kirurgjit invazive t shpins pa anestezi me endoskopi-epiduroskopi, neuro-onkologjik, kirurgjia e nervave periferik dhe neuro-vaskular, ekipi yn ofron nj spektr t gjer t trajtimeve neurokirurgjikale, t cilat do t kryhen gjithmon pran Spitalit Amerikan.

Sipas Dr.Beskonakli, ekipi i neurokirurgve ofron nj program gjithprfshirs neurokirurgjikal n rajonet ballkanike, Shqipri dhe Kosov duke ofruar nj gam t plot t shrbimeve. E reja e fundit n programin e neurokirurgjis s Spitalit Amerikan sht sistemi neuro-navigator (guida e imazheve ), aparatura m e fundit q prdoret gjat procedurs s kirurgjis s trurit dhe shtylls kurrizore.

Teknologjia e re na lejon t performojm nj kirurgji neuronavigatore - tregon Dr.Saygili. Mnyra m e thjesht pr ta kuptuar pacientt, sht se kjo aparatur sht e ngjashme me nj GPS (Global Positioning System) n salln e operacionit. Termi Neuronavigator sht sinonim i  IGS (Image Guide Surgery), pra i nj guide imazherike kirurgjikale, CAS (Computer Assisted Surgery ) dhe Navigacionit Stereotaktik.

Teknologjia e guids imazherike sht nj sistem i avancuar udhzues, i cili na jep mundsin pr t par anatomin e pacientit n 3 dimensione dhe pr t lokalizuar vendndodhjen e problemit n tru dhe n shtylln kurrizore. Sistemi prfshin nj kamer, nj tregues dhe nj kompjuter. Teknologjia udhzuese vrteton sigurin e lokalizimit t problemit, duke br t mundur q kirurgjit neurologjike t identifikojn vendndodhjen e sakt  pr ndrhyrjen kirurgjikale dhe prcakton efektivitetin dhe suksesin n kirurgji, bazuar n imazhet krahasuese.

Ne mund t jemi shum t sakt n trajtimet tona, t kryejm prerje t vogla dhe t jemi objektivisht t orientuar n at ka duam t zhvendosim apo fiksojm. Me ndihmn e mikroskopit dhe instrumenteve t tjera t sistemit neuronavigator mund t arrijm n nj ndrhyrje tejet t suksesshme kirurgjikale. ( BOX   )

Guida imazherike e kirurgjis s trurit sht vetm nj ndr teknikat invazive, e q do t prdoren n Spitalin Amerikan. Me ndihmn e instrumentave t projektuar posarisht n vizualizimin e fushs kirurgjikale bhet e mundur riparimi kirurgjikal dhe heqja e tumoreve me nj dmtim shum t vogl t indeve prreth. Kjo teknik lejon n mnyr direkte trajtimet e orientuara, n mnyr speciale lokalizimin e thell, tumoret e vogla dhe lezionet vaskulare.

Prve ksaj, Prof. Dr.Okutan dhe Dr.Saygili jan t specializuar dhe t orientuar n trajtimet e avancuara invazive pr t trajtuar stenozat spinale lombare (LSS) dhe dhimbjet e shpins.

LSS sht nj problem i zakonshm spinal, si rezultat i ngushtimit n kanalin lombar spinal q drgon nervat drejt kmbve. Pr t mos ju nnshtruar nj operacioni t hapur, ekipi i neurokirurgve realizon ndrhyrjen me nj teknik me akses minimal, ku mund t hapin kanalin me an t nj prerjeje t vogl dhe t futin nj pajisje t pastr me kamera.

Nj ndr specialitetet e tjera, Ballon-Kyphoplasty sht nj procedur mini- invazive e kirurgjis s shtylls, q trajton thyerjet e ngjeshura t vertebrave. Duke prdorur kt teknik, nj gjilpr e holl kalon aty ku ka ndodhur fraktura. Prmes ksaj gjilpre t vogl, futet nj tamp ballon pr t prmirsuar frakturn. Sapo kocka pozicionohet n vendin e duhur, balloni largohet. M pas, nj gjilpr e vogl prdoret pr t aplikuar ngjitsin e kockave pr kurimin e frakturs.

Pacientt do t prfitojn nga shrbimet praktike invazive, t cilat ofrojn prerje m t vogla dhe t sakta, m pak dhimbje, m pak risk pr infeksion, shrim t shpejt dhe qndrim t shkurtr n spital.

Kjo teknologji ka gjithashtu kuptimin e nj rezultati m t mir afatgjat dhe ul mundsin pr t riprsritur ndrhyrjen. Ne duam t sigurohemi q pacientt t marrin shrbimin, mjekimin e duhur pr problemet e tyre dhe t ken shrim sa m t shpejt - shpjegon Dr.Saygili.

Spitali Amerikan, risi dhe sukses n IVF
N Qendrn e Gruas dhe Fertilitetit n Spitalin Amerikan me n krye Prof.Dr. Namik Kemal Duru dhe ekipin e embriologve Bio.Tugce Isidan, Dr. Marsel Haxhia dhe Bio.Besfort Ferhati, muajt e fundit sht aplikuar nj protokoll stimulimi unik, pr her t par n bot. Ky stimulim sht pr pacientt t cilt aplikojn pr Fekondimin In-Vitro me vez t dhuruara. Nse deri m sot aplikohej nj sinkronizim midis dhuruesit e marrsit t vezve, tani me protokollin e ri nuk sht m e nevojshme. Me kt metod pacienti prfiton shum pasi merr m pak medikamente, nuk humbet koh dhe gjithashtu ka nj prfitim ekonomik.

Kjo metod e re sht aplikuar tek 6 paciente, nga t cilt 4 prej tyre kan arritur shtatzni q vazhdon me sukses deri m tani.

Bukuria, realitet apo perceptim?
Nj burr i menur ka thn dikur: Nuk di ta prshkruaj bukurin, por di ta njoh kur e shoh prbri. Shum poezi, kng e legjenda i jan thurrur fytyrs s bukur t nj gruaje, luftra jan luftuar pr nj grua t bukur dhe kur nburra trima kan vde duele vetm pr nj buzqeshje trheqse. Por a sht bukuria dika q matet shkencrisht, apo thjesht nj perceptim personal?

Studimet e shumta mbi psikologjin e njeriut kan treguar se do burr apo grua krkon tek partneri i tij ose i saj gjenet m t mira, rrjedhimisht nj fytyr e bukur do t thot shndet m i mir, pra gjene m t mira. Tiparet q krkohen n fytyrn e gruas jan ato t lidhura me feminilitetin, dhe pse jo fertilitetin. Buzt e plota, ta zem, konsiderohen si simboli nj gruaje m sensuale sepse lidhen me seksualitetin e gruas. Gjithashtu nj fytyr e pastr, pa njolla dhe m lkur t shndritshme tregon shndetin e mir, pra sht n tipar i dshirueshm.

Duke marr parasysh t gjith tiparet q bjn nj fytyr gruaje t bukur, sht m se e kuptueshme q ndryshimi i izoluar i njrit prej tipareve, nuk do t shndrroj patjetr nj fytyr t zakonshme n nj fytyr t bukur.

Kur flasim pr nj fytyr t bukur femrore, tipari i par i rndsishm sht si e prmendm dhe pak m par, lkura e shndritshme dhe e shndetshme. Tipari i dyt po kaq i rndsishm sht simetria midis dy gjysmave t fytyrs. Kto tipare jan t prbashkta tek bukuria femrore dhe mashkullore. Ndrsa tiparet q do t shpjegojm n vazhdim ndryshojn nga mashkulli n femr dhe prbjn diferencat gjinore. Duhet theksuar se baza e ktyre diferencave jan hormone mashkullore dhe femrore, ndaj sa m t theksuara kto tipare, aq m trheqse bhet fytyra pr personin e etur pr gjene t mira. Meq femrat jan m t prirura ndaj bukuris, po ndalemi tek tiparet e gruas s bukur.

Nj ball i lart gjithmon sht asociuar me nj person mendimtar e t zgjuar. Por n fytyrn e gruas balli i lart dhe disi i nxjerr sht tipar i preferuar edhe nga ana vizuale. Meq syri percepton drithijet, thyerja e drits n ballin e gruas bn t bien m shum n sy harku i vetulls dhe syt t duken m t bukur.

Hunda sht nj nga tiparet q sht studiuar m shum ndoshta n bukurin e fytyrs. Hunda e vogl, e holl dhe me maj zbut pamjen e prgjithshme t fytyrs. Gjithashtu hunda e bukur bn q t bjer m shum n sy pjesa e mesme e fytyrs, ashtu si nj tablo e bukur mbyll nj vrim n mur.

Mollzat dhe pjesa rreth hunds preferohet t jen t ngritura. Edhe ky faktor provon edhe nj her faktin se fytyra e shndetshme sht ajo e preferuara.

Buzt preferohen t jen t plota, me buzn e poshtme pak m t madhe se ajo e siprmja. Buzt nuk duhet t zen m shum se gjysmn e fytyrs s poshtme dhe duhet t jen t formuara me kontur t rregullt.

Mjekra tek fytyra e bukur femrore duhet t jet e vogl dhe t mbetet disi prapa buzs s poshtme. Konturi i nofulls s poshtme duhet t jet i but dhe pa hije t forta, por duhet t jet i dallueshm dhe i ndar nga qafa. S fundmi, qafa preferohet disi e gjat dhe me lkur t lmuar.

Strategji t shumta jan zhvilluar pr t zbukuruar fytyrn e gruas. Gjat kohs s Rilindjes prshembull, grat hiqnin flokt pr t patur nj ball m t lart. Prdorimi i buzkuqit pr t patur buz me t kuqe apo i pudrs pr t patur faqe m t shndetshme, jan t njohura q prej dy shekujsh. Por cilat jan strategjit e sotme t prmbledhura shkurt pr t zbukuruar fytyrn e gruas?

Lkura
Strategjit jan kaq t shumta sa sht e vshtir t prmblidhen n kt shkrim. Duke filluar q nga kremrat kozmetike e duke vazhduar tek strategjit e zhveshjes s lkurs si peeling dhe lazer, mnyrat jan shum dhe efikasiteti ndryshon, ndaj konsulta me mjekun e duhur sht kusht pr nj lkur m t mir.

Simetria
Prgjigja n kt rast, kalon nga salla e operacionit. Operacionet jan t shumta duke filluar nga trajtimet me dhjam pr t barazuar dy ant e fytyrs deri tek zhvendosja e kockave.

Balli
Strategjia e par pr rritjen e ballit sht padyshim BOTOX. Me an t ktij ilai magjik, balli duket m i lmuar dhe m i lart. Mbushjet me dhjamin e vet pacientes po bhen kto koh me trend se kurr dhe rezultatet jan shum natyrale. Lkura nn t ciln vendoset dhjami bhet m e shndritshme dhe m e lmuar, nj prfitim ekstra ky i ksaj procedure.

Hunda
Rhinoplasti dhe rhinoplasti. Megjithse me disa strategji makiazhi mund t arrihen rezultate t prkohshme, prgjigja pr rregullimin e hunds kalon prsri nga salla e operacionit. Shrimi i ktij operacioni zgjat rreth tre jav, por rezultati zgjat gjat gjith jets.

Mollzat
Ekzistojn shum substanca q mund t prdoren pr ngritjen e mollzave. Nga acidi hialuronik, i cili zgjat rreth nj vit deri tek dhjami i marr nga vet pacienti, t gjitha kto strategji premtojn nj fytyr t mesme me konvekse. Pr ata q duan rezultate m t dukshme, protezat zigomatike prdoren me an t nj incizioni brenda gojs, pra t padukshm nga jasht.

Buzt
Koht e fundit po flitet gjithmon e m shum pr substancat e ndryshme mbushse. Acidi hialuronik sht m i prdoruri dhe rezultatet mund t zgjasin deri n nj vit. Gjithashtu dhjami prsri prdoret pr mbushjen e buzve me efikasitet dhe dhjami i mbetur pas gjasht muajsh mbetet n buzt tuaja gjithmon. Por mnyra m dramatike srish kalon nga salla e operacionit. Dermofat grafts merren nga zona t tjera t trupit dhe vendosen n buz, pr buz m t plota dhe m t bukura. Gjithashtu mukoza e brendshme e buzs mund t avancohet pr t patur rezultate afatgjata.

Mjekra
N rastin e nj mjekre t nxjerr nj incision kryhet n pjesn e brendshme t buzs s poshtme dhe kirurgu eleminon teprin n mjekrn e pacientes. Kjo sht nj procedur shum e njohur n botn e Hollyood, ku grat e famshme justifikohen se fytyra sht br m ovale dhe m pak e mpreht gjat rritjes. Sigurisht q, meq incizioni sht fare i padukshm brenda buzs, askush nuk e di sekretin dhe prsri prkthehet si gjene t mira.

Me zhvillimin e shkencs s estetiks fytyra e bukur po bhet do dit m e prekshme. Ju urojm gjithmon dit t bukura dhe mos harroni se nj fytyr e buzqeshur, nuk mund t jet kurr e shmtuar. /albeu.com/ http://www.albeu.com/shendetesi/bukuria-realitet-apo-perceptim/147555/

Spitali Amerikan ben diferencen
Spitali Amerikan vazhdon t bj diferencn mes spitaleve n vend, duke ofruar shrbime t specializuara n t gjitha departamentet, me stafin e kualifikuar, shrbimet, aparaturat m moderne pr trajtimet dhe kirurgjit; tashm edhe me ekipin e mjekv t huaj t specializuar n Neurokirurgji.
Prof. Dr. Ethem Beşkonaklı, mjek neurokirurg dhe Drejtor i Departamentit t Neurokirurgjis n Spitalin e Ankaras, Turqi, me nj eksperienc prej mse 30 vitesh e me nj rekord suksesesh t arrira n fushn e neurokirurgjis; tani e n vazhdim do t jet pjes e ekipit t Neurokirurgjis n Spitalin Amerikan; si edhe Dr. İbrahim Barış Saygılı, mjek neurokirurg largohet nga Medikan Hospital Ankara, pr tiu bashkuar ekipit t mjekve neurokirurg n Spitalin Amerikan.
Departamenti i Neurokirurgjis n Spitalin Amerikan sht i vetmi n vend me ekipin e mjekve profesionist dhe m t afirmuar, si dhe me aparaturat m moderne, q ofron shrbimet pr trajtimin e t gjitha patologjive; nga ato m t thjeshta deri te ato m t komplikuara.
Sipas dy mjekve, tashm mes shum patologjive t ndyshme, n dep. e Neurokirurgjis do t ofrohen edhe trajtimet e veanta pr smundjet e shtylls kurrizore, tumoret n tru, rregullimet cerebrovaskulare, frakturat e qafs, operacionet e mikrokirurgjis me metodat m t fundit.
Siptali Amerikan, prqafoje jetn!

Spitali Amerikan dhe Acibadem, metodat m t fundit t trajtimit t tumoreve
Grupi i Spitaleve Acibadem, si nj emr  udhheqs pr Kujdesin Shndetsor n Turqi n bashkpunim me Spitalin Amerikan n Tiran,  organizuan konferencn shkencore me tem Trajtimi i tumoreve Craniale dhe ekstracraniale stereotaktike me radiokirurgji/ radioterapi.

Prof. Dr. Enis Ozyar, shef i Departamentit t Onkologjis n Grupin e Spitaleve Acibadem do t prezantoj studimin e tij shkencor n lidhje me metodat m t reja me radiokirurgji dhe radioterapi n trajtimin e tumoreve.

Keto metoda te reja jane risi ne fushen e trajtimit te tumoreve ku kjo konference dhe ky bashkepunim do te sjelle nje shkembim eksperiencash per te dy  rrjetet spitalore si ne Turqi edhe ne Shqiperi.

Kjo ekpericence e re do ti vije ne ndihme pacienteve qe deri me tani nuk kane mundur te perfitojne nga keto metoda te reja ne fushen e onkologjise, ne trajtimin e tumoreve


Spitali Amerikan, n ndihm t pacientve n nevoj!
Spitali Amerikan, nn kujdesin e veant t Ministrit t Mirqnies Sociale dhe Rinis, Z. Erion Veliaj, kan bashkpunuar pr ti ardhur n ndihm djaloshit 19 vjear Sebastian Sinomati, nga Qendra e Zhvillimit pr personat me aftsi t kufizuar, Vlor.

I kontaktuar nprmjet nj letre nga drejtori i ktij institucioni n Vlor, Z. Viktor Lami, n lidhje me shqetsimin pr shndetin e Sebastianit; Z. Veliaj i sht drejtuar dhe i ka besuar Spitalit Amerikan pr realizimin e ksaj kirurgjie t veant, transplantin e korneas.

Sebastian Sinomati, i diagnostikuar me nj smundje gjenetike t quajtur neurofibromatoz, nj smundje e rrall tumorale, e cila i kishte dmtuar totalisht shikimin n syrin e djatht, iu nnshtrua para nj jav n Spitalin Amerikan, ndrhyrjes s transplantit t kornes n njrin sy. Nn kujdesin dhe mbikqyrjen e kirurges oftalmologe Dr. Teuta Haveri dhe stafit t specializuar t okulistiks, transplanti i kornes sht realizuar me sukses, duke i rikthyer shikimin pacientit.

N Spitalin Amerikan q prej vitit 2009 e deri m tani jan realizuar me sukses 30 raste transplantesh t korneas. N stadet e avancuara t keratokonusit, kur kornea sht gati n perforacion (arje) transplanti i kornese sht e vetmja metod q mund t shptoj syrin.

Mirjan Hakani: Operacioni n Spitalin Amerikan m shptoi jetn
Legjenda e peshngritjes shqiptare, Mjeshtri i Merituar i Sportit, Mirjan Hakani, iu nnshtrua nj ndrhyrje kirurgjikale tepr t vshtir dhe t kushtueshme n zemr, t realizuar me sukses n Spitalin Amerikan t Tirans.

Miri ia detyron jetn e tij t dyt ndrhyrjes dhe kujdesit t posam t Kryeministrit Edi Rama. Gazeta Telegraf bashkbisedoi me kampionin e madh, realizuesin e mbi 100 rekordeve, menjher pas daljes s tij nga Spitali Amerikan.

Zoti Mirjan, urime pr operacionin e suksesshm n zemr dhe nj shrim t shpejt. Prej sa kohsh vuanit nga smundja e zemrs?
N fakt, pr hir t s vrtets vuaja prej kohsh nga zemra, por e kisha t pamundur pr arsye objektive ti nnshtrohesha nj ndrhyrjeje jo vetm specifike, por dhe t kushtueshme nga pikpamja financiare e q ishte e paprballueshme pr mua dhe familjen time. Kisha tentuar t isha n kontakt edhe drejtuesit kryesor t Qeveris s mparshme, por pr arsyet q ata i din nuk ma mundsuan ndrhyrje. I drgova nj mesash Kryeministrit Edi Rama, duke i shpjeguar situatn time: Edi, jam duke vdekur. Duhet me patjetr dhe n mnyr urgjente t bj nj ndrhyrje shum komplekse n zemr. Menjher u morn masat e duhura dhe, n harkun e pes-gjasht ditve u organizua shtrimi im n spital.

Kur e keni kryer operacionin?
T enjten e kaluar, iu nnshtrova operacionit nga ana grupit t mjekve t kryesuar nga kardiologu i talentuar, dr. Bekim Jata, i cili kishte kryer specializimin n Turqi dhe i profilizuar vetm pr ndrhyrjet kirurgjikale pr vendosjen e defibrilatorit. Jetoj me kt aparat n zemr. Kushtet dhe trajtimi n Spitalin Amerikan ishin ideale, asnj ndryshim nga spitalet n t cilt un jam shtruar e kuruar m par, n Gjermani, Turqi apo gjetk. Nj falnderim i veant kam edhe pr ministrin e Shndetsis, Ilir Beqja, i cili u interesua disa her pr prgatitjen, kryerjes edhe gjendjen time pas operacionit. Por, dua t them se jeta ime e dyt sht Made in Edi Rama.

Flisni me nj ton konfidencial pr Kryeministrin Rama. Keni njohje t vjetr me t?
Po. Jam rritur me Edin. N fakt, familjet tona kan nj miqsi shum t vjetr, kjo pr shkak dhe t njohjes s baballarve tan, skulptorit Kristaq Rama dhe babait tim, regjisorit Hysen Hakani. Deri ditn prpara se Edi t kthehej nga Franca, kam pasur kontakte telefonike me t, t paktn dy her n muaj dhe shpesh kto telefonata i bja nga shtpia e Nets. Gjithsesi, secili nga ne ka pasur at egoizmin e tij, un pr t br mir punt e mia n sport dhe ai t vetat n detyrat e tij.

A keni pasur rastin t bashkpunoni me Ramn?
Edi sht nj njeri me vizion modern dhe ide t mdha, t cilat i ka mshiruar n punt e bukura q ka br n Tiran si Kryebashkiak dhe, un jam i bindur se t njjtat gjurm do t lr padyshim edhe si Kryeministr. Kam pasur fatin t bashkpunoj m t, ai n rolin e Ministrit t Kulturs, Rinis e Sporteve (1998-1999) dhe un n at t Drejtorit t Sporteve n Bashkin e Tirans, si dhe ai n detyrn e Kryetarit t Bashkis (2000-2011) dhe un n at t Drejtorit t Agjencis s Sporteve.

Cila sht nj nga punt tuaja t prbashkta?

Nj nga projektet tona t realizuara s bashku, n kohn kur ishte Kryeministr Fatos Nano, ishte urbanizimi me t gjith infrastrukturn e nevojshme t zons rrugs prapa stadiumit Kombtar Qemal Stafa n prag t ndeshjes me Greqin, m 4 shtator 2004 dhe t kurorzuar me nj fitore historike 2-1 ndaj kampionve t sapo shpallur t Europs. Aty kuptova nj gj, se t gjith s bashku dhe t prkushtuar, mund ta bjm kt Shqipri edhe m t mir.

Mirjan, ju jeni nj nga peshngritsit e njohur shqiptar t viteve 1980-1990, bashkkohs e garues me Aleksandr Kondon, Muharrem Berishn, Erlin Nikolln, Agron Haxhihysenin dhe emra t tjer t shquar, duke thyer e mbajtur shum rekorde, por ajo q i intereson gazets son sht zbulimi i Hakanit n rolin e nj regjisori sportiv, nj zanat t trashguar nga babai juaj, Mjeshtri i Madh i Puns, regjisori Hysen Hakani. Miri, cilat jan disa nga punt e tua?
N fakt, puna ime e par, po e quaj Made in Mirjan sht ngritja e salls s forcs n palestrn e shkolls Ismail Qemali. Vegla t bra me saldatrie dhe jo si tani q vijn t gatshme nga Gjermania apo Turqia. M pas, kam br sistemin e ndriimit n fushat sportive. Kto pun u vlersuan nga drejtuesit e saj kohe, pra t fillimeve t viteve 1990, t cilt m akorduan titullin Msues i Merituar, edhe pse isha vetm 30 vje. Nj nga aktivitetet, q un e konsideroj si nj nga sukseset e mia dhe q e kam shum pr zemr sht Pr ty Kosov! Faleminderit NATO!. Ather NATO kishte disa zyra n ish-Shtpin Qendrore t Ushtris, kontaktova me komandantin e NATO-s n Shqipri dhe mbi dhjet oficer t lart amerikan, n kohn kur ishte Kryeministr Pandeli Majko. Sipas programit t ideuar prej meje, dy oficer t NATO-s, nj major gjerman dhe nj kapiten anglez u hodhn me parashut dhe u ndaln n mes t fushs s stadiumit Qemal Stafa, duke mbajtur njri flamurin e NATO-s dhe tjetri at shqiptar. Ky aktivitet sht i filmuar dhe ndodhet n arkivin e televizionit.

Keni qen promotor i shum aktiviteteve dhe spektakleve, sa sportive aq dhe artistike. E gjith Tirana mendej pas tyre
Kam organizuar shum t tilla, por nj aktivitet q e kam pr zemr sht dhe dokumentari pr t part e sportit shqiptar, duke filluar me shqiptarin e Lojrave Olimpike Moderne, Vangjel Zhapa, e pr shum sportist t tjer t mdhenj t ndar nga jeta. N sall ishin vetm familjar t atyre sportistve. Nj aktivitet tjetr sht ai i organizuar n Kosov, ku ova 280 veta n vitin 2000. Kemi br nj super aktivitet, boll t kujtoj se solla nga Shqipria nj flamur rreth 480 metra katror. Nj tjetr aktivitet sht Ekspozita e Filatelis, me pullat q i kushtoheshin sportit. Pulla e par datonte n vitin 1946.

Rama: Mirjan, nuk do t lm t vdessh!
Mjeshtri i Merituar i Sportit i dedikon jetn e tij t dyt, si thot Hakani, Kryeministrit Edi Rama. T dy i lidh nj miqsi shum e hershme, qysh kur ishin fmij dhe i bashkonin shum pasione, prtej marrdhnieve t afrta q kishin familjet Rama e Hakani. Kisha tentuar t isha n kontakt edhe me drejtuesit kryesor t Qeveris s mparshme, tregon pr Telegraf, Hakani, por pr arsyet q ata i din nuk ma mundsuan at ndrhyrje. I drgova nj mesash kryeministrit Edi Rama, duke i shpjeguar situatn time: Edi, jam duke vdekur. Duhet me patjetr dhe n mnyr urgjente t bj nj ndrhyrje shum komplekse n zemr. Pas pak minutash, Edi m telefonoi, duke m pyetur: far ke Mirjan? Mos u mrzit nuk do t lm t vdessh!, tregon disa nga detajet e biseds Mirjani. Ja kaq zemr m kishte mbetur, mbledh gishtrinjt sa nj arr Hakani.

Familjet Hakani e Rama i lidh nj miqsi e hershme dhe i vjetr. N themel t saj sht arti. I ati i Edit, Skulptori i Popullit, Kristaq Rama dhe im at, Hyseni, nj nga regjisort e par n Shqipri, kan pasur marrdhnie t shklqyera pasi ndanin vizione t njjta pr artin. T dy mbaruan jasht. Kristaqi, pr skulptur n Akademin e Artve t Leningradit n Bashkimin Sovjetik, Shn Petrsburgu i sotm, ndrkoh q im at mbaroi pr regjizur n Akademin e Filmit n Prag. Familjet tona kishin hyrje-dalje t shpeshta dhe deri n moshn 12-13 vje un jam rritur me Edin. Nnn e tij, Anetn, nj mjeke shum e njohur n kryeqytet, edhe ajo e diplomuar jasht, e konsideroj edhe sot e ksaj dite si nnn time t dyt, tha Mirjani. Edhe pse Miri u rrit n nj familje artistsh, ai u dashurua me hekurat, kjo dhe pr shkak t trupit t tij muskulor. Babai i tij, regjisori Hysen Hakani, konsiderohet edhe si nj nga pioniert e filmit shqiptar. Ai sht realizuesi i filmit t par artistik shqiptar Fmijt e saj. Krijimtaria e regjisorit Hakani, t ndar nga jeta n shkurt t vitit 2012, do t mbetet e paharruar pr publikun. Mjeshtri i Madh i Puns do t mbahet mend gjat pr filmat e tij Debatik, Toka jon, Cirku n fshat, Njsiti guerril, Fmij e saj, Mysafiri etj. N filmat e tij debutuan artist t mdhenj t skens shqiptare si: Naim Frashri, Sandr Prosi, Loro Kovai, etj.. Regjisori Hakani sht gjithashtu autor i disa librave. Nj portret i madh i Hysen Hakanit zbukuron hijshm sallonin e pritjes s familjes Hakani.

Si realizova ndeshjen pozit-opozit n vitin 1997
Hakani sht ideatori i nj ndeshjeje t pazakont futbolli gjat vitit 1997, midis pozits dhe opozits s asaj kohe. Por, si i lindi ideja pr ta organizuar at? N fakt, 1997-ta ka qen nj vit tepr i tensionuar, pasi t gjith i dim ngjarjet q ndodhn. Iden e nj ndeshje futbolli midis prfaqsuesve t dy kampeve politike u prkrah nga i gjith spektri politik. Ajo ndeshje shkriu shum akuj dhe e lehtsoi klimn n Tiran dhe jo vetm n kryeqytet. Ishte nj qasje e re e politiks, tregon Mirjani.

Koleksionist i regjur
Hakani zbuloi pr gazetn edhe nj pasion t vjetr t tij, koleksionim e gjrave t vjetra dhe origjinale: Zotroj dokumentet e para origjinale t sportit shqiptar, ato t 6 qershorit t vitit 1930, t firmosur nga Ministria e Sportit n kohn e Mbretit Zog, princesha Myzejen, motra e mbretit. N at statut ishin gjasht nenet e para t sportit, flas pr aprovimin zyrtar apo ligjor t sportit. Po at vit, u shpalln zyrtarisht krijimi i Federats Shqiptare t Futbollit e iklizmit. Gjithsesi, nuk duhet t harrojm se shoqatat n Shqipri ishin krijuar disa vite m par. Kam medaljet e para t dhn n kampionatin e par t iklizmit n vitin 1932. Kam medaljet e para, ari, argjendi dhe bronzi q jan dhn n kohn e Zogut.

Kampioni i peshave t rnda
Mirjan Hakani sht mbajts i m se 100 rekordeve Kombtare n peshat e rnda. Ai ka mbrojtur ngjyrat e 17 Nntorit (Tirana e sotme). Hakani i prket gjenerats s dyt t peshngritsve t mdhenj shqiptar, pas atyre t brezit t par me t mdhenjt Ymer Pampuri, Prparim Feruni, Gudar Beqiraj, Vasil Hoo, Hysen Cenaj t viteve 1970-1980. Hakani sht bashkkohs me Aleksandr Kondon, Muharrem Berishn, Erlin Nikolln, Fatmir Bushin, Arben Kokonozin, Agron Haxhihysenin, Adem Toskn, t cilt fituan medalje n Europ, prfshir kampionatet europiane, ballkanike apo Lojrat Mesdhetare. Hakani sht nderuar me titullin Mjeshtr Sporti n vitin 1983 dhe titullin Mjeshtr i Merituar i Sportit n vitin 1993. N vitin 2006 ai u nderua nga ish-Presidenti Alfred Moisiu me medaljen Mjeshtr i Madh pr prkushtimin edhe kontributin e tij t shquar n sport. Mirjani ishte nj nga iniciatort e rikthimit n atdhe t eshtrave t ish-peshngritsit t madh, Aleksandr Kondo, i cili humbi jetn n nj aksident tragjik n vitin 1986 n Amerik. Duelet midis Hakanit e Kondos n peshn e rnd kan qen ndr m emocionueset n vendin ton. http://www.albeu.com/shqiperi/mirjan-hakani-operacioni-ne-spitalin-amerikan-me-shpetoi-jeten/133763/

Spitali Amerikan dhe Fondacioni n Ndihm t Pacientit, projekt bashkpunimi pr sensibilizimin e shoqris pr parandalimin e s
Muaji Tetor sht nj muaj ndrkombtar dedikuar kancerit t gjirit. N kuadr t ktij muaji, Spitali Amerikan n bashkpunim me Fondacionin Shqiptar n Ndihm t Pacientit do t iniciojn nj project, ku do t solidarizohen me ata q jan diagnostikuar me kt smundje, por dhe do t bjn apel pr m shum ndrgjegjsim pr kapjen e hershme t kancerit t gjirit.

Kanceri i gjirit mbetet nj smundje e rrezikshme, por fatmirsisht mund t trajtohet dhe t evitohen pasojat, n rast se diagnostikohet hert. Ndonse femrat shqiptare jan duke u informuar rreth mundsive q ofron sistemi shndetsor pr diagnostikim t hershm (sidomos lidhur me mamografin) shumica drrmuese e kancereve t gjirit n Shqipri kapen ende n stade t avancuara.  

Spitali Amerikan ka nisur depistimin tek femrat n kuadr edhe t muajit kundr kancerit t gjirit. Sipas t dhnave q dalin nga ky spital, rezulton se numri i t prekurve nga kjo smundje rritet nga viti n vit, ndaj kshillohet edhe kryerja e mamografis apo edhe depistimet e ndryshme.

N nj konferenc pr shtyp pr mediat, dr. Emiljana Huti, mjeke Onkologe pran Spitalit Amerikan theksoi se 10% e grave n t gjith botn preken nga ky lloj tumori:

Kanceri i gjirit sht kanceri m i prhapur tek grat. Por alarmant sht fakti se kjo prqindje po rritet. N krye t lists s t prekurave jan femrat nga mosha 40 vje deri tek t 50-tat. Por, kanceri i gjirit fillon t godas q n moshn 25 vje deri n fund t jets. Pra, nuk do t thot se nse je shum e re apo shum e vjetr nuk mund t prekesh nga kanceri i gjirit.

Sipas dr. Huti, nse diagnoza bhet hert, pacientt mund t kurohen 100 prqind. Me aparaturat si mamografia, ekografia apo rezonanca manjetike e gjoksit, mund t kapet shum hert kanceri dhe madje t shrohet komplet. Flasim pr stadin e par t smundjes. N stade m t avancuara, gjithsesi pacientt nuk rrezikojn jetn sikurse me tumoret e tjer sepse ky lloj kanceri reagon shum mir nse fillon ta trajtosh n koh. Nse nj paciente vdes nga kanceri i gjirit do t thot se ajo kurr nuk ka shkuar tek mjeku, ajo kurr nuk sht trajtuar.

Gjithashtu, prfaqsuesi i Fondacionit Shqiptar n Ndihm t  Pacientit, Z. Kostandin  Mato shprehet se ky fondacion do t ndihmoj t gjith pacientt n nevoj s bashku me Spitalin Amerikan pr t prfituar falas trajtimet e nevojshme.

Qllimi i prbashkt i ktij projekti n bashkpunim dhe me partnerin ton Spitalin Amerikan institucion i mirnjohur n fushn e trajtimit shndetsor t specializuar ka qen sensibilizimi i asaj pjese t shoqris (grave,vajzave) t rrezikuara nga kanceri i gjirit duke ven theksin kryesor n Kujdesin Parandalues Shndetsor q pr fat t keq, konstatoj se n vendin ton statistikisht rezulton n nivele shum t ulta.

Fondacioni n Ndihm t Pacientit, nisur dhe nga emri ka si qllim t veprimtaris t tij jofitimprurse, aktivitete, projekte n fushn e shndetsis duke synuar/tentuar t vij n ndihm t pacientve me probleme shndetsore, n pamundssi financiare pr ti trajtuar kto probleme.

Sot mjeksia jep garanci t plot se kanceri i gjirit nuk sht m smundja q duhet t friksoj grat. Me pak prkushtim nga ana e tyre, ajo mund t parandalohet dhe trajtohet me sukses.

Fillimi | << |  1 2 3 4 5  | >> | Fundi
 
 
 

Copyright © 2008-2015 - American Hospital Sh. a. - Spitali Amerikan. All rights reserved! Powered by: orihost.com
Përmbajtja është autentike dhe pronë e Spitalit Amerikan. Ndalohet riprodhimi, përdorimi apo shpërndarja e pa autorizuar e materialeve.
Pranë Spitalit Ushtarak - Laprakë, Tiranë. Tel: (+355) 042-35 75 35