english site map home
 
- AH në Media
- Buletinet Mujore
- Sondazhet Javore
- Pyetje e Përgjigje
- Së Shpejti në AH
- Galeria e Fotove
- Letra nga Pacientët
- Histori Suksesi
- Informim
- E Shtuna Vital
- Publikime
- Lajme Vital
 
Spitali Amerikan në Shtyp

Mirjan Hakani: Operacioni n Spitalin Amerikan m shptoi jetn
Legjenda e peshngritjes shqiptare, Mjeshtri i Merituar i Sportit, Mirjan Hakani, iu nnshtrua nj ndrhyrje kirurgjikale tepr t vshtir dhe t kushtueshme n zemr, t realizuar me sukses n Spitalin Amerikan t Tirans.

Miri ia detyron jetn e tij t dyt ndrhyrjes dhe kujdesit t posam t Kryeministrit Edi Rama. Gazeta Telegraf bashkbisedoi me kampionin e madh, realizuesin e mbi 100 rekordeve, menjher pas daljes s tij nga Spitali Amerikan.

Zoti Mirjan, urime pr operacionin e suksesshm n zemr dhe nj shrim t shpejt. Prej sa kohsh vuanit nga smundja e zemrs?
N fakt, pr hir t s vrtets vuaja prej kohsh nga zemra, por e kisha t pamundur pr arsye objektive ti nnshtrohesha nj ndrhyrjeje jo vetm specifike, por dhe t kushtueshme nga pikpamja financiare e q ishte e paprballueshme pr mua dhe familjen time. Kisha tentuar t isha n kontakt edhe drejtuesit kryesor t Qeveris s mparshme, por pr arsyet q ata i din nuk ma mundsuan ndrhyrje. I drgova nj mesash Kryeministrit Edi Rama, duke i shpjeguar situatn time: Edi, jam duke vdekur. Duhet me patjetr dhe n mnyr urgjente t bj nj ndrhyrje shum komplekse n zemr. Menjher u morn masat e duhura dhe, n harkun e pes-gjasht ditve u organizua shtrimi im n spital.

Kur e keni kryer operacionin?
T enjten e kaluar, iu nnshtrova operacionit nga ana grupit t mjekve t kryesuar nga kardiologu i talentuar, dr. Bekim Jata, i cili kishte kryer specializimin n Turqi dhe i profilizuar vetm pr ndrhyrjet kirurgjikale pr vendosjen e defibrilatorit. Jetoj me kt aparat n zemr. Kushtet dhe trajtimi n Spitalin Amerikan ishin ideale, asnj ndryshim nga spitalet n t cilt un jam shtruar e kuruar m par, n Gjermani, Turqi apo gjetk. Nj falnderim i veant kam edhe pr ministrin e Shndetsis, Ilir Beqja, i cili u interesua disa her pr prgatitjen, kryerjes edhe gjendjen time pas operacionit. Por, dua t them se jeta ime e dyt sht Made in Edi Rama.

Flisni me nj ton konfidencial pr Kryeministrin Rama. Keni njohje t vjetr me t?
Po. Jam rritur me Edin. N fakt, familjet tona kan nj miqsi shum t vjetr, kjo pr shkak dhe t njohjes s baballarve tan, skulptorit Kristaq Rama dhe babait tim, regjisorit Hysen Hakani. Deri ditn prpara se Edi t kthehej nga Franca, kam pasur kontakte telefonike me t, t paktn dy her n muaj dhe shpesh kto telefonata i bja nga shtpia e Nets. Gjithsesi, secili nga ne ka pasur at egoizmin e tij, un pr t br mir punt e mia n sport dhe ai t vetat n detyrat e tij.

A keni pasur rastin t bashkpunoni me Ramn?
Edi sht nj njeri me vizion modern dhe ide t mdha, t cilat i ka mshiruar n punt e bukura q ka br n Tiran si Kryebashkiak dhe, un jam i bindur se t njjtat gjurm do t lr padyshim edhe si Kryeministr. Kam pasur fatin t bashkpunoj m t, ai n rolin e Ministrit t Kulturs, Rinis e Sporteve (1998-1999) dhe un n at t Drejtorit t Sporteve n Bashkin e Tirans, si dhe ai n detyrn e Kryetarit t Bashkis (2000-2011) dhe un n at t Drejtorit t Agjencis s Sporteve.

Cila sht nj nga punt tuaja t prbashkta?

Nj nga projektet tona t realizuara s bashku, n kohn kur ishte Kryeministr Fatos Nano, ishte urbanizimi me t gjith infrastrukturn e nevojshme t zons rrugs prapa stadiumit Kombtar Qemal Stafa n prag t ndeshjes me Greqin, m 4 shtator 2004 dhe t kurorzuar me nj fitore historike 2-1 ndaj kampionve t sapo shpallur t Europs. Aty kuptova nj gj, se t gjith s bashku dhe t prkushtuar, mund ta bjm kt Shqipri edhe m t mir.

Mirjan, ju jeni nj nga peshngritsit e njohur shqiptar t viteve 1980-1990, bashkkohs e garues me Aleksandr Kondon, Muharrem Berishn, Erlin Nikolln, Agron Haxhihysenin dhe emra t tjer t shquar, duke thyer e mbajtur shum rekorde, por ajo q i intereson gazets son sht zbulimi i Hakanit n rolin e nj regjisori sportiv, nj zanat t trashguar nga babai juaj, Mjeshtri i Madh i Puns, regjisori Hysen Hakani. Miri, cilat jan disa nga punt e tua?
N fakt, puna ime e par, po e quaj Made in Mirjan sht ngritja e salls s forcs n palestrn e shkolls Ismail Qemali. Vegla t bra me saldatrie dhe jo si tani q vijn t gatshme nga Gjermania apo Turqia. M pas, kam br sistemin e ndriimit n fushat sportive. Kto pun u vlersuan nga drejtuesit e saj kohe, pra t fillimeve t viteve 1990, t cilt m akorduan titullin Msues i Merituar, edhe pse isha vetm 30 vje. Nj nga aktivitetet, q un e konsideroj si nj nga sukseset e mia dhe q e kam shum pr zemr sht Pr ty Kosov! Faleminderit NATO!. Ather NATO kishte disa zyra n ish-Shtpin Qendrore t Ushtris, kontaktova me komandantin e NATO-s n Shqipri dhe mbi dhjet oficer t lart amerikan, n kohn kur ishte Kryeministr Pandeli Majko. Sipas programit t ideuar prej meje, dy oficer t NATO-s, nj major gjerman dhe nj kapiten anglez u hodhn me parashut dhe u ndaln n mes t fushs s stadiumit Qemal Stafa, duke mbajtur njri flamurin e NATO-s dhe tjetri at shqiptar. Ky aktivitet sht i filmuar dhe ndodhet n arkivin e televizionit.

Keni qen promotor i shum aktiviteteve dhe spektakleve, sa sportive aq dhe artistike. E gjith Tirana mendej pas tyre
Kam organizuar shum t tilla, por nj aktivitet q e kam pr zemr sht dhe dokumentari pr t part e sportit shqiptar, duke filluar me shqiptarin e Lojrave Olimpike Moderne, Vangjel Zhapa, e pr shum sportist t tjer t mdhenj t ndar nga jeta. N sall ishin vetm familjar t atyre sportistve. Nj aktivitet tjetr sht ai i organizuar n Kosov, ku ova 280 veta n vitin 2000. Kemi br nj super aktivitet, boll t kujtoj se solla nga Shqipria nj flamur rreth 480 metra katror. Nj tjetr aktivitet sht Ekspozita e Filatelis, me pullat q i kushtoheshin sportit. Pulla e par datonte n vitin 1946.

Rama: Mirjan, nuk do t lm t vdessh!
Mjeshtri i Merituar i Sportit i dedikon jetn e tij t dyt, si thot Hakani, Kryeministrit Edi Rama. T dy i lidh nj miqsi shum e hershme, qysh kur ishin fmij dhe i bashkonin shum pasione, prtej marrdhnieve t afrta q kishin familjet Rama e Hakani. Kisha tentuar t isha n kontakt edhe me drejtuesit kryesor t Qeveris s mparshme, tregon pr Telegraf, Hakani, por pr arsyet q ata i din nuk ma mundsuan at ndrhyrje. I drgova nj mesash kryeministrit Edi Rama, duke i shpjeguar situatn time: Edi, jam duke vdekur. Duhet me patjetr dhe n mnyr urgjente t bj nj ndrhyrje shum komplekse n zemr. Pas pak minutash, Edi m telefonoi, duke m pyetur: far ke Mirjan? Mos u mrzit nuk do t lm t vdessh!, tregon disa nga detajet e biseds Mirjani. Ja kaq zemr m kishte mbetur, mbledh gishtrinjt sa nj arr Hakani.

Familjet Hakani e Rama i lidh nj miqsi e hershme dhe i vjetr. N themel t saj sht arti. I ati i Edit, Skulptori i Popullit, Kristaq Rama dhe im at, Hyseni, nj nga regjisort e par n Shqipri, kan pasur marrdhnie t shklqyera pasi ndanin vizione t njjta pr artin. T dy mbaruan jasht. Kristaqi, pr skulptur n Akademin e Artve t Leningradit n Bashkimin Sovjetik, Shn Petrsburgu i sotm, ndrkoh q im at mbaroi pr regjizur n Akademin e Filmit n Prag. Familjet tona kishin hyrje-dalje t shpeshta dhe deri n moshn 12-13 vje un jam rritur me Edin. Nnn e tij, Anetn, nj mjeke shum e njohur n kryeqytet, edhe ajo e diplomuar jasht, e konsideroj edhe sot e ksaj dite si nnn time t dyt, tha Mirjani. Edhe pse Miri u rrit n nj familje artistsh, ai u dashurua me hekurat, kjo dhe pr shkak t trupit t tij muskulor. Babai i tij, regjisori Hysen Hakani, konsiderohet edhe si nj nga pioniert e filmit shqiptar. Ai sht realizuesi i filmit t par artistik shqiptar Fmijt e saj. Krijimtaria e regjisorit Hakani, t ndar nga jeta n shkurt t vitit 2012, do t mbetet e paharruar pr publikun. Mjeshtri i Madh i Puns do t mbahet mend gjat pr filmat e tij Debatik, Toka jon, Cirku n fshat, Njsiti guerril, Fmij e saj, Mysafiri etj. N filmat e tij debutuan artist t mdhenj t skens shqiptare si: Naim Frashri, Sandr Prosi, Loro Kovai, etj.. Regjisori Hakani sht gjithashtu autor i disa librave. Nj portret i madh i Hysen Hakanit zbukuron hijshm sallonin e pritjes s familjes Hakani.

Si realizova ndeshjen pozit-opozit n vitin 1997
Hakani sht ideatori i nj ndeshjeje t pazakont futbolli gjat vitit 1997, midis pozits dhe opozits s asaj kohe. Por, si i lindi ideja pr ta organizuar at? N fakt, 1997-ta ka qen nj vit tepr i tensionuar, pasi t gjith i dim ngjarjet q ndodhn. Iden e nj ndeshje futbolli midis prfaqsuesve t dy kampeve politike u prkrah nga i gjith spektri politik. Ajo ndeshje shkriu shum akuj dhe e lehtsoi klimn n Tiran dhe jo vetm n kryeqytet. Ishte nj qasje e re e politiks, tregon Mirjani.

Koleksionist i regjur
Hakani zbuloi pr gazetn edhe nj pasion t vjetr t tij, koleksionim e gjrave t vjetra dhe origjinale: Zotroj dokumentet e para origjinale t sportit shqiptar, ato t 6 qershorit t vitit 1930, t firmosur nga Ministria e Sportit n kohn e Mbretit Zog, princesha Myzejen, motra e mbretit. N at statut ishin gjasht nenet e para t sportit, flas pr aprovimin zyrtar apo ligjor t sportit. Po at vit, u shpalln zyrtarisht krijimi i Federats Shqiptare t Futbollit e iklizmit. Gjithsesi, nuk duhet t harrojm se shoqatat n Shqipri ishin krijuar disa vite m par. Kam medaljet e para t dhn n kampionatin e par t iklizmit n vitin 1932. Kam medaljet e para, ari, argjendi dhe bronzi q jan dhn n kohn e Zogut.

Kampioni i peshave t rnda
Mirjan Hakani sht mbajts i m se 100 rekordeve Kombtare n peshat e rnda. Ai ka mbrojtur ngjyrat e 17 Nntorit (Tirana e sotme). Hakani i prket gjenerats s dyt t peshngritsve t mdhenj shqiptar, pas atyre t brezit t par me t mdhenjt Ymer Pampuri, Prparim Feruni, Gudar Beqiraj, Vasil Hoo, Hysen Cenaj t viteve 1970-1980. Hakani sht bashkkohs me Aleksandr Kondon, Muharrem Berishn, Erlin Nikolln, Fatmir Bushin, Arben Kokonozin, Agron Haxhihysenin, Adem Toskn, t cilt fituan medalje n Europ, prfshir kampionatet europiane, ballkanike apo Lojrat Mesdhetare. Hakani sht nderuar me titullin Mjeshtr Sporti n vitin 1983 dhe titullin Mjeshtr i Merituar i Sportit n vitin 1993. N vitin 2006 ai u nderua nga ish-Presidenti Alfred Moisiu me medaljen Mjeshtr i Madh pr prkushtimin edhe kontributin e tij t shquar n sport. Mirjani ishte nj nga iniciatort e rikthimit n atdhe t eshtrave t ish-peshngritsit t madh, Aleksandr Kondo, i cili humbi jetn n nj aksident tragjik n vitin 1986 n Amerik. Duelet midis Hakanit e Kondos n peshn e rnd kan qen ndr m emocionueset n vendin ton. http://www.albeu.com/shqiperi/mirjan-hakani-operacioni-ne-spitalin-amerikan-me-shpetoi-jeten/133763/

Spitali Amerikan dhe Fondacioni n Ndihm t Pacientit, projekt bashkpunimi pr sensibilizimin e shoqris pr parandalimin e s
Muaji Tetor sht nj muaj ndrkombtar dedikuar kancerit t gjirit. N kuadr t ktij muaji, Spitali Amerikan n bashkpunim me Fondacionin Shqiptar n Ndihm t Pacientit do t iniciojn nj project, ku do t solidarizohen me ata q jan diagnostikuar me kt smundje, por dhe do t bjn apel pr m shum ndrgjegjsim pr kapjen e hershme t kancerit t gjirit.

Kanceri i gjirit mbetet nj smundje e rrezikshme, por fatmirsisht mund t trajtohet dhe t evitohen pasojat, n rast se diagnostikohet hert. Ndonse femrat shqiptare jan duke u informuar rreth mundsive q ofron sistemi shndetsor pr diagnostikim t hershm (sidomos lidhur me mamografin) shumica drrmuese e kancereve t gjirit n Shqipri kapen ende n stade t avancuara.  

Spitali Amerikan ka nisur depistimin tek femrat n kuadr edhe t muajit kundr kancerit t gjirit. Sipas t dhnave q dalin nga ky spital, rezulton se numri i t prekurve nga kjo smundje rritet nga viti n vit, ndaj kshillohet edhe kryerja e mamografis apo edhe depistimet e ndryshme.

N nj konferenc pr shtyp pr mediat, dr. Emiljana Huti, mjeke Onkologe pran Spitalit Amerikan theksoi se 10% e grave n t gjith botn preken nga ky lloj tumori:

Kanceri i gjirit sht kanceri m i prhapur tek grat. Por alarmant sht fakti se kjo prqindje po rritet. N krye t lists s t prekurave jan femrat nga mosha 40 vje deri tek t 50-tat. Por, kanceri i gjirit fillon t godas q n moshn 25 vje deri n fund t jets. Pra, nuk do t thot se nse je shum e re apo shum e vjetr nuk mund t prekesh nga kanceri i gjirit.

Sipas dr. Huti, nse diagnoza bhet hert, pacientt mund t kurohen 100 prqind. Me aparaturat si mamografia, ekografia apo rezonanca manjetike e gjoksit, mund t kapet shum hert kanceri dhe madje t shrohet komplet. Flasim pr stadin e par t smundjes. N stade m t avancuara, gjithsesi pacientt nuk rrezikojn jetn sikurse me tumoret e tjer sepse ky lloj kanceri reagon shum mir nse fillon ta trajtosh n koh. Nse nj paciente vdes nga kanceri i gjirit do t thot se ajo kurr nuk ka shkuar tek mjeku, ajo kurr nuk sht trajtuar.

Gjithashtu, prfaqsuesi i Fondacionit Shqiptar n Ndihm t  Pacientit, Z. Kostandin  Mato shprehet se ky fondacion do t ndihmoj t gjith pacientt n nevoj s bashku me Spitalin Amerikan pr t prfituar falas trajtimet e nevojshme.

Qllimi i prbashkt i ktij projekti n bashkpunim dhe me partnerin ton Spitalin Amerikan institucion i mirnjohur n fushn e trajtimit shndetsor t specializuar ka qen sensibilizimi i asaj pjese t shoqris (grave,vajzave) t rrezikuara nga kanceri i gjirit duke ven theksin kryesor n Kujdesin Parandalues Shndetsor q pr fat t keq, konstatoj se n vendin ton statistikisht rezulton n nivele shum t ulta.

Fondacioni n Ndihm t Pacientit, nisur dhe nga emri ka si qllim t veprimtaris t tij jofitimprurse, aktivitete, projekte n fushn e shndetsis duke synuar/tentuar t vij n ndihm t pacientve me probleme shndetsore, n pamundssi financiare pr ti trajtuar kto probleme.

Sot mjeksia jep garanci t plot se kanceri i gjirit nuk sht m smundja q duhet t friksoj grat. Me pak prkushtim nga ana e tyre, ajo mund t parandalohet dhe trajtohet me sukses.


Spitali Amerikan, bashkpunim i suksesshm me University College London Hospital
Spitali Amerikan dhe University College London Hospital pr t parn her n Shqipri prezantuan Ekokardiografin Transzofagale, metodn m t re t imazheris n diagnostikimin dhe ekzaminimin e sakt t smundjeve t zemrs.

Spitali Amerikan ka nnshkruar marrveshjen e rndsishme me University College London Hospital, npermjet s cils profesor t shquar anglez kardiolog dhe kardiokirurg do t bashkpunojn s shpejti me stafin mjeksor t  Spitalit Amerikan.

N kuadr t ksaj marrveshjeje, ditn e mrkur, n orn 09.00, Spitali Amerikan n bashkpunim me University College London Hospital organizuan Seminarin dy ditor t Kardiologjis.

N kt seminar, t gjith mjekt kardiolog dhe kardiokirurg pjesmarrs nga vendi, u njohn me eksperiencn e huaj dhe metodat m t reja n diagnostikimin e smundjeve t zemrs.

Ky seminar me tematik Ekokardiografia Transezofagale u mbajt n ambjentet e Hotel Tirana International, ku dy mjekt kardiokirurg t Spitalit Amerikan Dr. Besnik Kojcici, Dr. Arben Kojcici, si dhe mjekt kardiolog Dr. Alfred Nona dhe Dr. Nereida Xhabija referuan temat e tyre lidhur me punn e tyre krkimore me qllim q mjekt pjesmarrs t informohen sakt dhe t vlersojn rndsin e ekokardiografis transezofageale  n diagnostikimin e smundjeve t zemrs para dhe gjat fazs operatore.

Gjithashtu nga University College London Hospital,  mjekt kardiolog me fam botrore, Prof. Dr. Andrew Smith dhe Prof. Dr. Vivek Sivaraman, t ftuar t rndsishm n kt seminar dy ditor, solln praktikn e huaj n fushn e Kardiologjis, si dhe prezantuan metodat e reja t diagnostikimit dhe trajtimet m t avancuara pr nj sr smundjesh t zemrs.

Realizohet me sukses transplanti i mlis n Spitalin Amerikan
Spitali Amerikan, i pari dhe m i madhi institucion shndetsor n Shqipri vijon  me suksesin e realizimit t transplanteve  t kryera, ku s fundmi sht realizuar transplanti i mlis.

Mjekt e ktij spitali realizuan me sukses transplantin e mlis tek pacienti 34 vjear, B. Xh i cili iu nnshtrua para m shum se dy javsh transplantit t heparit (mlis) n Spitalin Amerikan. Ekipi i specializuar i prbr nga mjek t huaj dhe shqiptar si Prof. Dr. Sadik Ersoz , Dr. Kadir Burak Koza dhe Dr. Arben Murati, kirurg t prgjithshm kan realizuar me sukses kt ndrhyrje sa t veant edhe t vshtir pr kirurgjin sot n vend.

Pacienti ishte diagnostikuar me hepatit B, i cili i kishte shkaktuar ciroz t mlis.

Dhurues pr kt pacient ishte nna e tij 60 vjeare, q pas ekzaminimeve t duhura, mjekt siguruan q organi i saj i mlis prshtatej pr kt transplant.

Kjo ndrhyrje, e para e ktij lloji jo vetm n mjeksin shqiptare por dhe at rajonale, doli me sukses.

Sipas mjekve t Spitalit Amerikan, pacienti dhe nna e tij jan n gjendje t mir shndetsore dhe kan prballuar s bashku, me sukses kt ndrhyrje.

Pacienti, sot pas m shum se dy javsh ndodhet n gjendje shum t mir shndetsore dhe nn kujdesin e vazhdueshm t ekipit t specializuar t mjekve t Spitalit Amerikan.

Spitali Amerikan zyrtarisht partner i FSHF-s
Federata Shqiptare e Futbollit dhe Spitali Amerikan n Tiran kan zyrtarizuar sot n ambjentet e FSHF-s, marrveshjen e tyre 10 vjeare t bashkpunimit, ku ekipi kombtar i futbollit do t ket mbshtetjen e nevojshme shndetsore nga stafi i specializuar mjeksor i Spitalit Amerikan.

Marrveshja sht nnshkruar nga Sekretari i Prgjithshm i FSHF-s, Ilir Shulku, si dhe Drejtori i Spitalit Amerikan, Z. Klodian Allajbeu, t cilt n prani t mediave n nj konferenc pr shtyp bn t ditur se kjo marrveshje sht mjaft e dobishme pr ekipin ton kombtar.

Kjo marrveshje e rndsishme pr me nj kohzgjatje 10-vjeare, gjithashtu prfshin t gjith futbollin shqiptar q aderohet n FSHF, pra ekipet e superligs si dhe ekipet e moshave t regjistruara n Federatn e Futbollit.

Drejtori i Spitalit Amerikan, z. Allajbeu bri t ditur se Spitali Amerikan me kt marrveshje t nnshkruar sot i shrben si ekipit ton kombtar, edhe futbollit shqiptar.
Ndrkoh, Sekretari i FSHF-s, z. Shulku deklaroi njeherazi pr mediat se FSHF dhe Spitali Amerikan prmbyllin kt marrveshje n shrbim t nevojave t futbollit shqiptar.

Spitali Amerikan do t jet edhe partneri kryesor i Federats Shqiptare t Futbollit n ndeshjen e rndsishme ditn e premte Shqipri Norvegji, ku do t mbshtes dhe do t mundsoj shrbime mjeksore pr lojtart e ekipit t kombtares par dhe gjat ndeshjes q do t zhvillohet.

N kuadr t ktij bashkpunimi, nj dit m par lojtart e ekipit ton kombtar kan zhvilluar vizita mjeksore dhe check up (paket analizash) pran Spitalit Amerikan n Tiran.

Pacientt e huaj zgjedhin srish Spitalin Amerikan
Spitali Amerikan hapi dyert pr pacientt e huaj q zgjedhin t marrin shrbime t specializuara mjeksore dhe i besojnw shwndetin e tyre ekipit profesional tw mjekwve.

Zoti Christian Dang, nga Austria, si pasoj e nj aksidenti rrugor n nj tur q ai kishte ndrmarr n disa shtete prfshir dhe vendin ton, sht transportuar menjher me ambulanc nga spitali rajonal i Elbasanit drejt Spitalit Amerikan 1 n Tiran. Dr. Artan Bano, kirurg ortoped tregon se pacienti iu nnshtrua nj ndrhyrje ortopedike kirurgjikale, si pasoj e shembjes pulmonare dhe dmtimit t shtylls kurrizore. Ai tani sht n gjendje shum t mir shndetsore dhe pritet pas disa ditsh hospitalizimi t largohet nga ambjentet e spitalit.

Z. Dang shprehet se prve cilsis shum t mir t shrbimit, kostoja pr shrbimet mjeksore n Shqipri sht shum e ult. N listpritjen e Spitalin Amerikan jan edhe shtetas t tjer t huaj q duan t trajtohen n Spitalin Amerikan.

Pacientt shqiptar jan drejtuar shpesh n spitalet e huaja jasht vendit pr t marr shrbime shndetesor t specializuara, por sot ndodh e kundrta. Spitali Amerikan ka mundur t trheq drejt Shqipris pacient t huaj t cilt krkojn t trajtohen n vendin ton, pasi cilsia e shrbimit sht tepr e lart.

Sipas drejtorit t Spitalit Amerikan1 n Tiran, Mario Karaj, Spitali Amerikan ka mse 2 vjet q punon pr t nxitur dhe zhvilluar turizmin mjeksor n Shqipri duke arritur do certifikim t nevojshm dhe arritur kshtu standarte t larta t profesionalizmit, si nga aspekti shndetsor, profesionalizmi i mjekve dhe t gjitha mjetet e nevojshme pr mbajtur kt standard.

Spitali Amerikan n Kosov, prej nj viti n shrbim t qytetarve kosovar


Ditn e premte, 5 Prill, Spitali Amerikan Kosov festoi nj vjetorin e hapjes n Prishtin. N ceremonin e zhvilluar morn pjes doktor shkencash, mjek t shquar t vendit, por edhe jasht tij, ambasador t huaj, si edhe prfaqsues t kabinetit t Ministris s Shndetsis n Prishtin.


Puna e palodhshme, prkushtimi i stafit mjeksor, teknologjia e avancuar, si dhe kushtet m t mira pr shrbimet e ofruara, kan br q brenda nj viti, Spitalit Amerikan n Prishtin ti besojn pr shndetin e tyre m shum se 11 mij pacient.

Drejtori Ekzekutiv i Spitalit Amerikan n Kosov, Driton Ukmata, ka thn se puna dhe prkushtimi q ata kan ofruar prgjat nj viti, ju sht kthyer me besimin e 11 mij pacientve q i kan besuar Spitalit Amerikan pr shndetin e tyre.


Sot kremtojm nj vjetorin e krijimit t Spitalit Amerikan n Kosov. Arritjet e nj viti pune jan t mdha. N Spitalin Amerikan kryhen m shum se 40 mij ndrhyrje  kirurgjikale. Kemi krijuar nj spital gjithprfshirs n shumicn e degve t cilat duhet ti ket nj spital bashkkohor dhe n shrbim t pacientve. Prkushtimi dhe puna jon sht shprblyer sepse pacientt po na e kthejn besimin, ka thn ai.

Ndrkoh, Drejtori i Prgjithshm Ekzekutiv i Spitalit Amerikan n Tiran, Klodian Allajbeu, ka thn se puna dhe suksesi q ka arritur ky spital n Tiran, m pas sht prcjell edhe n po t njjtin spital n Prishtin dhe kjo sht nj histori suksesi.

Nj histori suksesi, e mbushur me prpjekje pr t zhvilluar mjeksin shqiptare, pr t orientuar pacientt shqiptar drejt Tirans dhe Kosovs, si dhe pr t mos i ln ata q t shkojn n vendet e tjera pr t marr shrbimin shndetsor pr t cilin kan nevoj.

Pr m tepr, Spitali Amerikan n Kosov, sht themeluar prej nj viti dhe ofron kto shrbime, si kardiologji, kardiokirurgji, kirurgji e prgjithshme, proktologji, gastroenterologji, kirurgji plastike, ortopedi, gjinekologji IVF, pediatri, neonatologji, nefrologji, urologji, endokrinologji, reumatologji, neurologji, onkologji, pneumatologji, alergologji, hematologji, ORL, okulistik, dermatologji, imazheri e avancuar, shrbime laboratorike, patologji histokimi, anestezi dhe reanimacion, si dhe shrbim urgjence gjat 24 orve.

Arritje historike e mjeksis n Shqipri
Spitali Amerikan, i pari dhe m i madhi institucion shndetsor n vend realizon transplantin e mlis.

Mjekt e ktij spitali realizuan me sukses, pr her t par n Shqipri transplantin e mlis n nj fmij tre vje. Pacienti dhe nna e tij, dhuruese e nj pjese t organit t mlis, jan n gjendje t mir shndetsore.

Ditn e hn, 28 Janar 2013, ekipi i specializuar i mjekve kirurg n Spitalin Amerikan, realizuan pr her t par n Shqipri transplantin e mlis.
Kjo ka qen nj sfid dhe m e vshtir pasi ky transplant u krye tek nj fmij 3 vjear.
Arritja e madhe n fushn e mjeksis , i solli fatin e shum dshiruar djalit tre vjear Mikele Janji, i lindur me atrezi biliare dhe si rrjedhoj me mli trsisht t dmtuar, t jetoj n vazhdim si gjith moshatart e tij.
Ekipi i prbr nga profesor dhe mjek t Spitalit Amerikan kan kryer ndrhyrjen  kirurgjikale t transplantit t mlis.


Kjo ndrhyrje, e para e ktij lloji jo vetm n mjeksin shqiptare, e cila zgjati prreth 10 or, doli me sukses dhe tashm pritet vetm reagimi i fmijs ndaj transplantit.
Sipas mjekve t Spitalit Amerikan, Mikele dhe nna e tij jan n gjendje t mir shndetsore dhe kan prballuar s bashku, me sukses kt ndrhyrje.
Por ende ka shum pr t br pasi ndjekja dhe terapia post operative sht po aq e rndsishme sa operacioni. Mikele do t trajtohet n reanimacion n nj kujdes intensiv t mjekve dhe infermierve t spitalit.
Shpenzimet e ksaj ndrhyrje jan donuar nga biznesmeni Kadri Morina, Drejtor i kompanis Eurosig.

Asambleja e Pergjithshme e Sporteve me Kuaj
Hipizmi, nj nga sportet m elitare por m pak t investuar n vend pritet t marr nj tjetr vmendje. Sot n ambjentet e Hotel Tirana International u mbajt Konferenca e Federats Shqiptare t Sporteve me Kuaj. N kt konferenc, Z. Klodian Allajbeu, drejtori i prgjithshm i Spitalit Amerikan sht zgjedhur Presidenti i Federats s Sporteve me Kuaj. Sipas Z. Allajbeu, prioritet i Federats jan garat kombtare pr prgatitjen e garueseve t ktij sporti, ndrsa qllimi sht q Shqipria t marr pjes t paktn n nj nga garat ndrkombtare t hipizmit. Sipas Presidentit aktual t Federats s Sporteve me Kuaj, ndrhyrjet e para n infrastruktur pr ta ngritur kt aktivitet po bhen nga bizneset private, ndrsa pritet edhe nj fond nga ana e Ministris s Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve.

N kt takim me drejtuesit e sporteve me kuaj morn pjes edhe Ministri i Mjedisit Z. Fatmir Mediu, Ministri i Bujqsis Genc Ruli, Dashamir Tahiri nga PDIU, si dhe dashamirs apo t apasionuar t tjer me kt sport.

Gjithashtu n kt takim u zgjodh Kryesia e Asambles s Prgjithshme s Sporteve me Kuaj, ku nw krye u emruan Dr. Orhan Coşkun, Drejtor i Prgjithshm i Albtelecom & Eagle; z. Dashamir Tahiri, PDIU dhe znj. Flonia Tashko, avokate.

N fund t takimit nuk mungoi edhe nj mim kontributi pr z. Qamil Biba, sportist i garave me kuaj pr 40 vite me rradh.

Spitali Amerikan realizon ndrhyrjen e rrall n aort
Spitali Amerikan n Tiran ka kryer me sukses nj operacion tepr delikat n aort. Pr her t par aneurizma e aorts nj smundje shum e hasur n pacientt e grupmoshave t ndryshme, mund t kurohet tashm n kt spital.

Mjekt e departamentit t kardiokirurgjis t Spitalit Amerikan, t kryesuar nga mjeku turk kardiokirurg Prof. Dr. Neyyir Tuncay Eren kan finalizuar me sukses kt lloj ndrhyrjeje tek pacienti 39-vjear, Artan upi.

Sipas mjekut kardiokirurg pran Spitalit Amerikan Dr. Sabjan Memishaj, bhet fjal pr nj ndrhyrje shum t veant q ka disa avantazhe, nj prej t cilave edhe mnjanimi i hapjes s kraharorit pr t realizuar ndrhyrjen.

Aorta sht arteria m e madhe n trup, me origjin nga barkushja e majt e zemrs dhe q shtrihet posht n bark, ku prfundon n dy arterie t vogla pr kmbt. Ajo shprndan gjakun e oksigjenuar n gjitha pjest e trupit me an t sistemit t qarkullimit t gjakut. Ashtu si muret e arterieve t tjera, aorta prbhet nga tre shtresa. Si do arterie tjetr e rndsishme, aorta ka disa smundje t rndsishme.

Zgjerimet lokale t aorts jan quajtur si "aneurizma t aorts". 70 % nga aneurizmat shihen n pjesn e barkut t aorts. Diseksioni i aorts sht nj tjetr problem i frikshm i aorts. N diseksion shkolitja ndodh pr disa arsye n murin e brendshm t aorts dhe gjaku hyn nga kjo arje ( vrim ) me nj shpejtsi t lart. Ajo krijon nj rruge false pr tu futur n mes t shtreses s brendshme dhe t mesme t aorts. Pacienti zakonisht ndjen nj dhimbje shum t madhe ne momentin e shkolitjes . Ata zakonisht prshkruajn kt dhimbje "sikur dikush po i gjuan n gjoks me thik.

Diseksioni i aorts sht nj smundje me risk dhe mund t oj n vdekje, madje edhe me trajtimin optimal. Diseksioni mund t oj deri n arjen e aorts dhe n humbjen e pacientit. Diseksioni i aorts ka nj norm t vdekshmris 80%, dhe 50% t pacientve q vdesin para se t mbrrijn n spital.

Nse diseksioni ndodh n pjesn m t afrt t aorts, duhet t planifikohet menjher nj operacion emergjent. Pr arjet q ndodhin n pjes t tjera t aorts, hapi i duhur mjeksor sht marrja e vendimit pr llojin e ndrhyrjes, e cila jepet n shumicn e pacientve me raste jo t komplikuara.

N pacientin ton, diagnoza ishte diseksion i aorts tipi B. Fillimisht, duke par se gjendja e pacientit ishte e qet dhe e qndrueshme ne vendosm ta ndjekim pacientin me trajtim mjeksor. Por 15 dit m von, zbuluam nj zgjerim t aorts e cila mund t shkaktoj arjen e saj. Pr kt arsye vendosm t futim nj graft artificial n aort pr t eliminuar kt zgjerim. Kjo metod e cila ka evituar operacionet me rrezik t lart sht prhapur shum vitet e fundit dhe n Shqipri u realizua pr her t par vetm n Spitalin Amerikan; shprehet Prof. Dr. Neyyir Tuncay Eren, kardiokirurg n Spitalin Amerikan.

Operacionet e aorts jan t komplikuara dhe duke qen procedura me rrezik t lart krkojn nj teknologji t prparuar dhe stafi t specializuar. N vazhdimsi, Spitali Amerikan ka kryer me sukses operacione pr t gjitha llojet e patologjive t aorts.

Krahasuar me kirurgjin e hapur vendosja e graftit endovaskular (Evar dhe TEVAR),Tevar jan ndrhyrjet t cilat kan m pak rrezik dhe aplikohen m leht tek pacientt e smur. Ndonjher ne kemi kryer edhe procedura t kombinuara t ashtuquajtura Operacione Hibride, n raste t veanta u shpreh Prof . Dr. Neyyir Tuncay Eren.

Fillimi | << |  1 2 3 4 5  | >> | Fundi
 
 
 

Copyright © 2008-2015 - American Hospital Sh. a. - Spitali Amerikan. All rights reserved! Powered by: orihost.com
Përmbajtja është autentike dhe pronë e Spitalit Amerikan. Ndalohet riprodhimi, përdorimi apo shpërndarja e pa autorizuar e materialeve.
Pranë Spitalit Ushtarak - Laprakë, Tiranë. Tel: (+355) 042-35 75 35