english site map home
 
- AH në Media
- Buletinet Mujore
- Sondazhet Javore
- Pyetje e Përgjigje
- Së Shpejti në AH
- Galeria e Fotove
- Letra nga Pacientët
- Histori Suksesi
- Informim
- E Shtuna Vital
- Publikime
- Lajme Vital
 
Lajme Vital

Infeksionet bakteriale t thonjve
Paronychia acuta sht infeksion akut i indeve t buta rreth thoit. Paronychia kronike paraqet ndryshime t indeve t buta prreth thoit q jan pasoj e veprimit t ngacmimeve t prditshme t mjeteve pastruese, dezinfektuese dhe lagshtis. Kshtu krijohet teren i prshtatshm pr paraqitje t infeksioneve dytsore. Karakteristikat klinike jan skuqja, njtja si dhe grumbullimi i qelbit n pjesn e siprme dhe pjest ansore t indeve t buta rreth thoit.  Trajtimi i infeksioneve bakteriale t thonjve dhe strukturs prreth tyre bhet me antibiotik t spektrit t gjer e nganjher nevojitet t bhet dhe incizioni.


far ndihmon nse nj infeksion urinar rikthehet her pas here?
Nse nj infeksion akut nuk trajtohet mjaftueshm, shqetsimet mund t bhen kronike. Shpesh ka edhe nj predispozit gjenetike pr infeksione urinare, pr shembull pr t ashtuquajturin Reflux apo urin e mbetur. N shum raste refluksi shrohet vet ose n rrug operatore. N rast t nj cistiti kronik ndihmojn kapsula me boronic nga farmacia t cilat acidifikojn urinn. N disa raste ka rezultuar pozitiv imunizimi apo trajtime me shplarje pr t rindrtuar mukusin e shkatrruar t fshikzs.


Kujdes nga antispastikt!
Pr momentin qetsojn dhimbjen akute, por t prdorur rregullisht si ila antingr, prfundojn ne efektin e "bllokimit" t zorrve, duke favorizuar shfaqjen e konstipacionit kronik.  Nga kto medikamente sht m mir t preferohen "rregullator" t lvizshmris s zorrve. Edhe n kt rast sht e dobishme t'u besosh probiotikve t cilt riekuilibrojn florn intestinale. Gjthashtu gjenden medikamente q rregullojn aktivitetin e zorrve, duke mbrojtur mukozn dhe duke ristabilizuar ritmin fiziologjik.


Dhimbja e gjoksit.
'do person me mosh 40 vje e lart, q ankon me dhimbje gjoksi duhet t krkoj ndihmn mjeksore sepse kto dhimbje mund t ken origjin nga smundje t zemrs,  neurologjike (nervore), dhimbje t muskulaturs (mialgji), pr shkak t smundjeve t mushkrive. Dhimbjet e gjoksit, t shkaktuara nga smundje t zemrs kan karakteristika shtypse, grryese dhe shtrnguese. Kohzgjatja e dhimbjes mund t jet 2-10 min, por mund t jet edhe m e zgjatur, me ndrprerje ose jo.  'duhet br ?  Pushim absolut,duke ndrprer do lloj aktiviteti, qoft fizik apo mendor.


Puna me stres e rrezikshme pr femrat
Femrat e reja t cilat bjn pun me stres, kan prirje m t madhe q t vuajn nga smundjet e zemrs- sugjerojn studimet e reja. Nga puna stresuese femrat fitojn shtypje t lart t gjakut dhe smundje t zemrs. sht vrejtur se puna stresuese sjell me vete edhe mnyrn e keqe t jetess te femrat - duhanpirjen, ushqyerjen jo t mir dhe moslvizjen. Ndrsa kta, po ashtu, jan faktor q shtojn rrezikun pr smundje. N veanti, probleme shndetsore kan femrat me mosh ndrmjet 30 dhe 50 vje. Ekspertt iu rekomandojn femrave q kan pun stresuese q doemos t gjejn koh pr relaksim deri sa nuk sht von.


Tensioni i lart i gjakut.
Tensioni i lart u gjakut sht n shumicn e rasteve nj smundje e trashgueshme dhe nj pjes e gjer e popullsis vuan nga TLGJ.  Shenjat paraprake t tensionit t lart t gjakut nuk duhen neglizhuar pr shkak se jan me rrezik jetsor; dhimbje prapa koke , zhurm n vesh, marrje mendsh, t vjella. 'duhet br?  Menjher do t krkoni ndihmn urgjente mjeksore. Parandalohet me mjekimin e rregullt dhe mos ndrprerje t ilaeve, kontrolli i vazhdueshm i tensionit dhe largimi ose shmangia nga situatat apo nga gjndjet stresante.


Si ndikon depresioni n rezultatin e shtatznis?
Ka dshmi se depresioni antenatal mund t ket nj ndikim specifik t dmshm n zhvillimin e sistemit nervor qndror. Disa zbulime kan sugjeruar se shtatznat depresive kan nj rritje t rrezikut t lindjeve t komplikuara ose aborteve. Ka edhe m shum dshmi bindse, por kundrthnse, rreth nj lidhshmrie mes stresit antenatal dhe lindjes s parakohshme ose peshs s ulur t lindjes, ose t dyjave. Streset e shumfishta, prfshir stresin psikosocial dhe infeksionin, stimulojn sekretimin e kortizolit gjat (por dhe jasht) shtatznis, ojn n lindje t parakohshme.


Sheqeri dhe aknet
Pr nj koh t gjat sht menduar se sht e pakuptimt t fajsohet okollata pr akne, megjithat, studimet e fundit flasin dika tjetr. Duket se nuk sht aq i rndsishm sheqeri n vete, por indeksi glikemik, q do t thot shpejtsia me t ciln nj ushqim e rrit nivelin e glukozs n gjak. Indeksi i lart glikemik rezulton me nj fluks t insulins, ndrsa pasoj sht lkura e yndyrshme dhe ndezjet. Ushqimet me indeks t lart glikemik jan p.sh. buka e bardh, drithrat e pasura me sheqer dhe pastat.


Si mund t dallojm migrenn nga dhimbjet e tjera t koks
S pari, i smuri me dhimbje koke t prsritur t zgjatur, duhet t drejtohet te mjeku. Jan nj sr smundjesh t tjera q shfaqen me dhembje t koks. T tilla jan gjendjet gripale me temperatur, rritja e tensionit arterial dhe mjaft smundje t sistemit nervor si tumoret, meningjiti, hemorragjit, dmtime t enve t gjakut t trurit, streset, etj. Aktualisht prve ekzaminimit klinik, mjeku ndihmohet edhe nga mjaft ekzaminime t tjera q bhen edhe n vendin ton. Kto jan analiz e gjakut, matja e tensionit t gjakut, ekzaminimi i syrit, fundit t syrit. Elektrocefalografia, skaneri dhe rezonanca magnetike.


Antioksiduesit dhe polifenolt ndihmojn n zhvilimin e kujtess
Sipas studimeve pas moshs 20 vjeare truri fillon t humbas neurone dhe fillon t prodhoj m pak kimikate te nevojshme pr nj pun t favorshme t trurit. Por fatmirsisht ka shum gjra t cilat mund ti bni pr ta ngadalsuar kt process si psh; antioksiduesit dhe polifenolet e gjendura tek boronicat dhe rrushi, zhvillojn aftsin e qelizave t trurit e cila shrben pr komunikimin me njerzit e tjer dhe parandalojn ndikimin nga dmtimet e trurit.Aacidi folik dhe vitamina B parandalojn humbjen e kujtess dhe ulin riskun e smundjes Alzheimer.

Fillimi | << |  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23  | >> | Fundi
 
 
 

Copyright © 2008-2015 - American Hospital Sh. a. - Spitali Amerikan. All rights reserved! Powered by: orihost.com
Përmbajtja është autentike dhe pronë e Spitalit Amerikan. Ndalohet riprodhimi, përdorimi apo shpërndarja e pa autorizuar e materialeve.
Pranë Spitalit Ushtarak - Laprakë, Tiranë. Tel: (+355) 042-35 75 35