english site map home
 
- AH në Media
- Buletinet Mujore
- Sondazhet Javore
- Pyetje e Përgjigje
- Së Shpejti në AH
- Galeria e Fotove
- Letra nga Pacientët
- Histori Suksesi
- Informim
- E Shtuna Vital
- Publikime
- Lajme Vital
 
Lajme Vital

Pirja e duhanit orienton 323 gjene
Kur pijm duhan, 323 gjenet q ndodhen n zinxhirin ton gjenetik, bhen si t mendura dhe orientohen nga aktiviteti i tyre normal. Hulumtuesit kan llogaritur se mesatarisht do 15 cigare n dit, shkaktojn nj mutacion gjenetik n zinxhirin e ADN-s. Ndryshimet e gjetura n gjenetik gjat pirjes s duhanitkan nj numr t madh t ndikimeve negative n trupin ton, duke nisur q nga sistemi imun, deri n proceset e ndryshme n lidhje me kancerin, vdekjet qelizore apo edhe metabolizmit.

A e dini se far sht Otoskleroza?
Otoskleroza sht nj smundje q karakterizohet me paksimin e dgjimit dhe zhurm n vesh. sht e prcaktuar qart se otoskleroza paraqet nj patologji q zakonisht prek t gjitha moshat, por kryesisht moshat e reja, pas pubertetit dhe rrallohet tek t rriturit mbi moshn 50-vjeare. Nga simptomat, m e rndsishmja q vlen t prmendet sht triada, e cila prbhet nga zhurma n vesh, ulja e dgjimit dhe parakuiza e Villisit. Zhvillimi i vatrs otospongioze, q ndikon n rritjen e fragjilitetit vestibular, mund t bhet shkak i shfaqjes s nj smundjeje t vrtet t Menierit.


Gjat teshtims, nuk duhet bllokuar hunda
N qoft se keni zakon pr t bllokuar hundn kur teshtini, ather mos e praktikoni m dika t till dhe kjo pasi mund t shkaktoni dme mjaft t rrezikshme. Sipas mjekve mbyllja e hunds gjat teshtims mund t shkaktoj dme serioze, duke prfshir ktu, dmtime n diafragm, arje t damarve t gjakut gjat rrugs s frymmarrjes dhe t syve, dme t cilat mund t shkaktojn arje t timpanit q mund t ojn n humbjen e dgjimit.


Zbuluesi i In-Vitro, Robert Eduards, ka fituar mimin Nobel pr Mjeksi pr vitin 2010
Fmija i par q lindi me procedurn e re erdhi n jet n vitin 1978, n Britani. Prej ather, katr milion foshnje kan lindur n saje t metods s re. 85-vjeari Eduards e zhvilloi teknikn e fertilizimit in-vitro s bashku me gjinekologun britanik, Patrik Steptoe, i cili vdiq n vitin 1988. Kjo teknik ka ndihmuar miliona ifte q t ken fmij, duke patur parasysh q  pamundsia pr t pasur fmij sht nj kusht "q prek 10% t ifteve n bot". Tashm teknika e fertilizimit in-vitro kryhet dhe n Shqipri, n Spitalin Amerikan.

Dhurimi i gjakut pr Talasemikt
Mbijetesa e talasemikve sht e lidhur me trasfuzimin periodik e t vazhdueshm t gjakut. Pr fat t keq ky i fundit mund t gjndet vetm nprmjet dhurimit. Nj i smur talasemik ka nevoj pr rreth 50 dhurime n vit, por dhurimet shpesh nuk mbulojn nevojn dhe krkesn pr gjak, gj q sht n dm t t smurit deri n humbje t jets s tij. Dhurimi vullnetar i gjakut prbn nj gjest real solidariteti sepse dhuron jetn dhe duhet t konsiderohet nj detyrim i do individi pr t mirn e t gjitheve. Prve ksaj marrja e gjakut sht edhe nj garanci pr shndetin e dhuruesit n saj t analizave q i bhen gjakut t tij.

Nj test i ADN mund t tregoj fillimin e menopauzs
Nj test i ADN mund t parashikoj fillimin e menopauss te femrat dhe nj test i till mund t jet i disponueshm n treg. Lajmi vjen si rezultat i nj studimi ku ADN tregoi se 4 gjene n mnyr t veant duket t ken nj ndikim themelor n moshn e fundit t ovulacionit. Pra, thon ekspertt, nj test q mund t analizoj kto gjene do t jap informacion me rndsi jetike pr fenomenin biologjik n fjal. Sipas studiuesve, nj test i till mund t shrbeje pr t planifikuar shtatznin e nj femre.

Kanceri n lkur dhe t rejat e fundit
Melanoma njihet si nj kancer me shum pak mundsi pr tu trajtuar. Melanoma kur fillon t prhapet sht e vshtir pr tu trajtuar, por nj mnyr e re trajtimi tregon se tumori i melanoms u zvoglua shum tek 80% e pjesmarrsve n studim.  Studimi, megjithse jo mjaft i gjer, tregoi se nj terapi t re e quajtur PLX4032, e zvoglon tumorin n mnyr t dukshme tek 80% e pacientve me Melanoma n faz t avancuara. Ekspertt thon se heqja e kancerit t lkurs n fazn fillestare zakonisht ofron prognoza t mira, por sapo tumori fillon t prhapet, shanset e pacientve pr t mbijetuar jan t pakta.

T lindsh fmij kur je 40 vje, t zgjat jetn
Befasuese, por shpjegohet shkencrisht se t lindsh nj fmij n moshn 40 vjeare t zgjat jetn. Nj ekspert japonez q studion prej shum vitesh shkaqet q mund t zgjatin jetn, thot se atyre grave q lindin nj femije n kt mosh u zgjatet jeta. Ai e shpjegon kt me faktort gjenetik dhe shkmbimin e qelizave mes nns dhe bebes. Ekspertt e kan cilsuar kt si nj lajm shum euforik edhe pr koht e sotme, kur grat jan t dhna pas puns dhe pikrisht pr kto arsye t karriers apo t ngjarjeve t tjera n jet kan ln pezull apo shtyr n koh pr shum vite t qnurit nn.

Studimi: Kur sheh nj t smur, aktivizohet m mir sistemi imunitar
Sipas ktij studimi, t shohsh nj person t smur, shkakton nj mbrojtje t madhe pr sistemin ton imunitar, pasi ai ka aftsi t prodhoj nj substanc q shkakton mbrojtjen e trupit, interleukin 6. Konkretisht pr t arritur n nj prfundim t till, ekspertet kan matur prqndrimet e lnds interleukin 6 n gjakun e nj grupi vullnetarsh pasi u jan treguar atyre fotografit e njerzve t smur dhe personave t armatosur me nj arm. Dhe kan vn re se si sasia e prodhimit t ksaj lnde, tek ata q kan par fotografit e personave t smur ka qen m e lart.

Prdoret terapia gjenetike pr kurimin e beta-talasemis
sht prdorur pr her t par terapia gjenetike dhe kjo pr t kuruar nj pacient t prekur nga beta-talasemia, smundje gjaku e trashgueshme. Pas terapis, e cila konsiston n injektimin e gjenit t shndosh pr t korigjuar at defekt gjenetik q shkakton talasemin, pacienti pr rreth 21 muaj nuk ka pasur nevoj pr transfuzione, e cila sht dhe kura e vetme pr personat q jan t prekur nga kjo smundje.
Fillimi | << |  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23  | >> | Fundi
 
 
 

Copyright © 2008-2015 - American Hospital Sh. a. - Spitali Amerikan. All rights reserved! Powered by: orihost.com
Përmbajtja është autentike dhe pronë e Spitalit Amerikan. Ndalohet riprodhimi, përdorimi apo shpërndarja e pa autorizuar e materialeve.
Pranë Spitalit Ushtarak - Laprakë, Tiranë. Tel: (+355) 042-35 75 35