english site map home
 
Pacientë me shtrim
  - Shtrimi në Spital
- Dhurimi i Gjakut
Pacientë ambulatorë
  - Shërbime të poliklinikës
- Lini Takim
 
Dhurimi i Gjakut

DHURIMI I GJAKUT MUND T SHPTOJ NJ JET!!!
Dhuro gjak dhuro jet!

Dhuroni gjak n Qendrn Kombtare t Transfuzionit t Gjakut n Tiran ose n qndrat e gjakut pran spitaleve rajonale. Sensibilizoni t afrmit dhe njerzit q ju rrethojn pr rndsin e dhurimit t gjakut. Ndihmoni sot ata q kan nevoj pr gjak duke menduar se nj dit mund tju duhet ju ose nj njeriu tuaj t dashur.  
Gjaku sht nj produkt natyral, nuk riprodhohet n  mnyr artificiale dhe sht  i domosdoshm pr jetn. Gjaku nuk blihet, as shitet, vetm dhurohet dhe merret falas. Gjaku rigjenerohet, kshtu q sht e mundur t privohemi ndonjher nga nj sasi e paprfillshme e cila nuk shkakton asnj dm n organizm, zvendsohet srish shume shpejt dhe sht jetshptuese pr personat n nevoj.
 

Disa kritere t prgjithshme mbi seleksionimin e dhuruesve:

■ Mosha: nga 18-65 vje
Pr dhuruesit periodik mbi 65 vje si dhe pr dhuruesit pr her  t par mbi 60 vje i takon mjekut t seleksionimit t vendos n.q.s. ai sht kandidat pr t  dhuruar ose jo.   
■ Pesha: mbi 50 kg
■ Presioni arterial:
midis 110 - 180 (sistolik ose maksimal)
midis 60 - 100mmHg (diastolik ose minimal)  
Personat me tension arterial normal, por q  mjekohen pr hipertension nuk mund t  dhurojn.
■ Frekuenca: e rregullt dhe ritmike, midis 50 - 100 rrahje n min (edhe m e vogl pr ata q praktikojn sport)
■ Hemoglobina: mbi 12.5g/dl n femra dhe mbi 13.5 g/dl n meshkuj
■ Inspeksioni: Anemi, Fizik i Dobt, Ikter, Cianoz, Edema, Dispne, Iritabilitet, Abuzues Alkooli, Droge, etj
■ Gjendja e prgjithshme: e mir
■ Temperatura: maksimumi 37 grad celsius
■ Stili i jetess: asnj sjellje anormale.


Procedura e dhurimit t gjakut:

Mbasi dhuruesi ka plotsuar formularin me pyetje rreth shndetit t tij dhe mbasi sht perzgjedhur n baz t kritereve t msiprme ai rregjistrohet pr t dhuruar
Nn mbikqyrjen e pandrprer t mjekut ai akomodohet n krevatin e dhurimit
Nj infermiere e specializuar dezinfekton
   krahun dhe me kujdes t veant kryen
   procedurn e shpimit
Procedura e shpimit sht nj veprim i leht dhe jo i dhimbshm
Procedura e dhurimit pr gjakun e plot zgjat 5-8 minuta
Sasia e gjakut q dhurohet sht 450+/- 10% t sasis
Gjat gjith kohs s dhurimit mjeku s bashku me infermieren e dhurimit ndjekin me kujdes procedurn.
Pas dhurimit, dhuruesit i komunikohet t qndroj 5-10 minuta shtrir dhe m pas t ngrihet me kujdes. Dhe, po at dit i kshillohet t konsumoj lngje si uj, aj, qumsht, lngje frutash, etj.
 
 
Gjaku i dhuruar shrben
  • Pr t smurt kronik
  • Pr operacione madhore
  • Pr urgjenca kirurgjikale
  • Per trauma dhe aksidente
  • Per nenat qe lindin  

Fillimi | << |  1  | >> | Fundi
 
 
 

Copyright © 2008-2015 - American Hospital Sh. a. - Spitali Amerikan. All rights reserved! Powered by: orihost.com
Përmbajtja është autentike dhe pronë e Spitalit Amerikan. Ndalohet riprodhimi, përdorimi apo shpërndarja e pa autorizuar e materialeve.
Pranë Spitalit Ushtarak - Laprakë, Tiranë. Tel: (+355) 042-35 75 35