english site map home
 
- Alergologji
- Anatomopatologji
- Anesteziologji
- Check Up
- Dermatologji
- Endokrinologji
- Gastroenterologji
- Hematologji
- Imazheri E Avancuar
- IVF
- Kardiokirurgji
- Kardiologji
- Kirurgji E Prgjithshme
- Kirurgji Plastike
- Laborator
- Nefrologji
- Neurokirurgji
- Neurologji
- Obstetrik Gjinekologji
- Okulistik
- Onkologji
- ORL
- Ortopedi
- Pediatri
- Pneumologji
- Proktologji
- Reumatologji
- Urgjenc 24H
- Urologji
 
Dermatologji → Shërbimet
N specialitetin e Dermatologjis ky spital ofron nj trsi shrbimesh mjeksore t nj niveli t lart, t krahasueshme me shum qendra spitalore prestigjioze n Evrop.

Diagnostikimi dhe trajtimi:
Smundjet e lkurs jan t shumta, por vetm disa prej tyre detyrojn pacientt q t paraqiten tek mjeku dhe t marrin mjekim. Kjo ndodh edhe pr faktin se duke u nnvlersuar ato, ose mjekohen keq duke krijuar rezistenca ndaj medikamenteve dhe kalojn n patologji kronike, ose nuk trajtohen dhe evoluojn deri n gjeneralizim t tyre.
N spitalin ton ne diagnostikojm dhe ndjekim n vazhdimsi trajtimet e kartelizuara t pacientve pr patologjit dermatologjike t moshs pediatrike, smundjet kronike, diagnostikimin e patologjive malinje, trajtimin e patologjive t thonjve, flokve, mukozs n goj dhe infeksioneve gjenitale.

Praktika klinike bashkvepron trsisht me ekzaminimet laboratorike t nj niveli t lart dhe konsultat e mjekve t specialiteteve t tjera pr t arritur nj diagnostikim dhe trajtim adekuat.

Dermopatologjia
Ktu kryhen procedurat e marrjes s biopsis n lkur dhe nprmjet nj personeli trsisht t kualifikuar dhe aparaturave laboratorike moderne kryhet ekzaminimi dhe interpretimi i tyre duke prcaktuar me saktsi detajet e ndryshimeve patologjike n nivelin mikroskopik. M pas konfrontimi me planin klinik dhe konsultat me mjekun dermatolog e bjn m t thjesht diagnostikimin dhe mjekimin e duhur t pacientit.
Laboratori dermopatologjik sht pjes e nj departamenti t tr ku kryhen t gjitha testet dhe analizat m specifike.

Procedura t veanta
Injeksionet intralezionale

Injeksionet intralezionale jan t nevojshme pr trajtimin e smundjeve si Alopecia areata (humbja e lokalizuar e flokve) ose prania e keloideve. Ky injeksion kryhet direkt n vendin e lokalizimit t patologjis dhe ndihmon pr prshpejtimin e proceseve rigjeneruese t lkurs dhe marrjen e nj prgjigjeje m t shpejt e kombinuar gjithsesi dhe me nj mjekim tjetr etiologjik ose simptomatik.

Kirurgjia dermatologjike
Procedurat e mposhtme kryhen n ambiente bashkkohore, duke respektuar t gjitha rregullat e asepsis dhe n bashkpunim me specialistt e kirurgjis plastike.
• Ekzicion t lezioneve malinje dhe beninje;
• Trajtimi me krioterapi i shum patologjive t lkurs;
• Trajtimet invazive t pacientve me akne t grads s dyt dhe t tret.

Dermatologjia kozmetike
• Piling kimik;
• Injeksionet e Botox;
• Injeksione me fillr t ndryshm;
• Skleroterapi pr teleangiektazit dhe venat e vogla.

Terapia me laser
Laseri sht nj nga teknologjit m t prparuar q duke u rinovuar n vazhdimsi ka br t mundur trajtimin me sukses edhe t shum patologjive specifike n dermatologji duke dhn efikasitet maksimal dhe efekte ansore t pakonsiderueshme.

Ndr patologjit q trajtohen me shum sukses, por jo t vetmet, jan:
• Shenjat q mbeten nga aknet;
• Rigjenerimi i lkurs n regjionin e qafs, kraharorit dhe duarve;
• Melasma;
• Lezionet e pigmentuara t lkurs t lokalizuara kudo n trup;
• Heqje tatuazhesh;
• Rrudhzat prreth syve;
• ikatricat kirurgjikale;
• Keratozat aktinike, etj.
Fillimi | << |  1  | >> | Fundi
 
 
 

Copyright © 2008-2015 - American Hospital Sh. a. - Spitali Amerikan. All rights reserved! Powered by: orihost.com
Përmbajtja është autentike dhe pronë e Spitalit Amerikan. Ndalohet riprodhimi, përdorimi apo shpërndarja e pa autorizuar e materialeve.
Pranë Spitalit Ushtarak - Laprakë, Tiranë. Tel: (+355) 042-35 75 35