english site map home
 
- Alergologji
- Anatomopatologji
- Anesteziologji
- Check Up
- Dermatologji
- Endokrinologji
- Gastroenterologji
- Hematologji
- Imazheri E Avancuar
- IVF
- Kardiokirurgji
- Kardiologji
- Kirurgji E Prgjithshme
- Kirurgji Plastike
- Laborator
- Nefrologji
- Neurokirurgji
- Neurologji
- Obstetrik Gjinekologji
- Okulistik
- Onkologji
- ORL
- Ortopedi
- Pediatri
- Pneumologji
- Proktologji
- Reumatologji
- Urgjenc 24H
- Urologji
 
Dermatologji → Tjetër

Pilingu Kimik
Kjo lloj procedure bazohet mbi prdorimin e nj solucioni kimik pr t prmirsuar lmueshmrin dhe ngjyrn jo t njtrajtshme t lkurs s fytyrs si pasoj e proceseve t ndryshme patologjike, efektit mosh ose ndikimit t diellit. sht nj procedur shum e prdorshme pr personat q kan njolla n fytyr, rrudha dhe fytyr pa shklqim dhe elasticitet. Acidet alfahidroksi dhe trikloroacetiku jan m t prdorshme pr kt qllim. Formulimi i sakt i prqindjeve t ktyre acideve n prmbajtjen e prdorur pr aplikim sht n varsi t tolerueshmris individuale dhe problemit q trajtohet.

Procedura e pilingut kimik kryesisht prdoret pr arsye kozmetike, por gjen prdorim t madh dhe n trajtimin e disa patologjive, si heqjen e lezioneve parakanceroze n lkur, trajtimin e akneve dhe eliminimin e shenjave q ato ln n fytyr.

Acidet alfahidroksi, si p.sh. acidi glikolik, laktik ose acidet e frutave jan forma m e leht e formulimeve t piling dhe kan efekte siprfaqsore.
Prdorimet:
• Lkur e that dhe e ashpr;
• Rrudhza t imta;
• Prmirson pamjen e nj lkure t dmtuar nga dielli;
• Ndihmon n trajtimin e akneve;
• Ndihmon n korrigjimin e problemeve t pigmentit;
• Prdoren si paratrajtim n piling me TCH.

Duhet marr parasysh:
• Mund t jet i nevojshm m shum se nj aplikim pr t marr efektin e duhur;
• Rekomandohet prdorimi i kremrave mbrojts me spf t lart pr mbrojtje nga rrezatimi diellor.

Acidi Trikloroacetik mund t prdoret n shum prqendrime, por kryesisht prdoret pr piling t mesm n t thell.
Prdorimet:
• Heq rrudhat siprfaqsore n fytyr;
• Heq njollat nga shtatznia ose rrezatimi diellor;
• I jep lkurs njtrajtsi n ngjyr dhe lmueshmri.

far duhet marr parasysh:
• Mund t prdoret n fytyr, qaf dhe pjes t tjera t trupit;
• Mund t krkoj paratrajtim me Retin-A ose kremra me AHA;

• Trajtimi zgjat 10-15 minuta;
• Preferohet pr pacient me lkur t errt;
• Thellsia e piling mund t rregullohet n varsi t prqendrimit;
• Mund t jen t nevojshme trajtime t prsritura pr rezultate maksimale;
• Rekomandohet prdorimi i kremrave mbrojts me spf t larte pr mbrojtje nga rrezatimi diellor pr disa muaj pas procedurs.

Kjo procedur sht e sigurt, n.q.s. kryhet nga nj mjek specialist dhe n kushtet e prshtatshme. sht nj procedur e sigurt, megjithat nuk mund evitohen edhe pse shum rrall disa efekte ansore, si infeksioni apo shenjat n lkur. Pilingu mund t shkaktoj fillimisht ndjesit e djegies , skuqjes dhe acarimit q kalon pas disa ditsh duke dhne rigjenerimin e plot t lkurs dhe nj pamje t korrigjuar nga defektet.

Planifikimi i procedurs
Fillimisht sht e rndsishme q t kontaktoni me nj mjek, i cili sht i trajnuar n kt fush dhe t pyesni me hollsi pr procedurat dhe mundsit q ju ofrohen.
Gjate konsults duhet t diskutoni prparsit dhe efektet negative duke pyetur pr t gjitha detajet q ju interesojn. Personat q vuajn nga Herpes kronik duhet ta informojn mjekun para kryerjes s procedurs.

Aplikimi i procedurs
Kjo procedure kryhet n zyrn e mjekut me pranin e t gjitha mjeteve t nevojshme dhe n kushte higjienike t larta. Nuk sht i nevojshm aplikimi i anestezis.
Fillimisht mjeku do t’ju aplikoj nj solucion n lkur pr t siguruar pastrimin e thell t saj, m pas aplikohet solucioni specifik n t gjith zonn q do trajtohet dhe pas nj kohe, jo m shum s 10 minuta, bhet aplikimi i nj neutralizuesi pr heqjen e tij.
N baz t thellsis s pilingut t kryer dhe reagimit t lkurs s pacientit mund t aplikohen lokalisht kremra regjenerues ose me baz acidin hialuronik pr t prshpejtuar procesin e rigjenerimit.
Aplikimi i procedurave mund t kryhet n distanc 1 javore ose nj her n muaj, derisa t arrihet efekti i duhur.

Pamja e re
Prmirsimi nga pilingu kimik mund t jet shum i dukshm q n fillim. Shikohet nj lkur m e shndetshme dhe me shklqim. Me vazhdimin e trajtimeve shikohet n vazhdimsi nj prmirsim i prbrjes s lkurs. Kto trajtime japin efekte q zgjasin pr nj koh t gjat, por nuk jan imune ndaj efektit t rrezatimit diellor dhe moshs.
Fillimi | << |  1  | >> | Fundi
 
 
 

Copyright © 2008-2015 - American Hospital Sh. a. - Spitali Amerikan. All rights reserved! Powered by: orihost.com
Përmbajtja është autentike dhe pronë e Spitalit Amerikan. Ndalohet riprodhimi, përdorimi apo shpërndarja e pa autorizuar e materialeve.
Pranë Spitalit Ushtarak - Laprakë, Tiranë. Tel: (+355) 042-35 75 35