english site map home
 
- Alergologji
- Anatomopatologji
- Anesteziologji
- Check Up
- Dermatologji
- Endokrinologji
- Gastroenterologji
- Hematologji
- Imazheri E Avancuar
- IVF
- Kardiokirurgji
- Kardiologji
- Kirurgji E Prgjithshme
- Kirurgji Plastike
- Laborator
- Nefrologji
- Neurokirurgji
- Neurologji
- Obstetrik Gjinekologji
- Okulistik
- Onkologji
- ORL
- Ortopedi
- Pediatri
- Pneumologji
- Proktologji
- Reumatologji
- Urgjenc 24H
- Urologji
 
Gastroenterologji → Tjetër
Endoskopia e siprme digjestive / Ezofagogastroduodenoskopia
Endoskopia e siprme digjestive sht nj ekzaminim q behet prmes nj tubi optik, i cili mundson t shohsh nga brenda mukozn, prmbajtjen dhe lvizjet e ezofagut, stomakut dhe duodenit dhe imazhet e prfituara shikohen n monitor. Ajo t lejon t saktsosh natyrn e dmtimeve, numrin e tyre, prmasat. Si rregull duhen br biopsi (marrje e indeve) pr rrezikun e ndonj kanceri (n rast t ulcers gastrike), pr t’u siguruar pr pranin e Helicobacter Pylori, apo pr detektimin e ezofagitit Barret (gjendje prekanceroze), etj. sht metoda m ekzakte pr vizualizimin e pjess superiore t tubit digjestiv, sepse grafia me kontrast (bariumi), mund t krijoj imazhe false t ulcers dhe me ekzaminimin me barium nuk mund t merret biopsi. Endoskopia mund t bhet dhe me anestezi intravenoze pr nj koh t shkurtr (deri 5 minuta), aq sa zgjat dhe ekzaminimi n fjal, n mnyr t till q t jete sa m leht pr t’u prballuar nga pacienti.
Komplikacionet e endoskopis s siprme digjestive jan t rralla. Ndr to mund t prmendim:
Ndrlikimet kardio-pulmonare: Mosha e vjetr dhe prania e smundjeve kronike favorizojn shfaqjen e ktyre ndrlikimeve. Frika dhe gjendja e ankthit para procedurs mund t shpjer n ndryshime t ritmit kardiak. Mund t ndodhe aspirim i prmbajtjes gastrike me pasoja bronkopulmonare.
Perforacioni: sht nj komplikacion i rrall q mund t ndodh vetm n rastet me rregullime anatomike t pjess s siprme t tubit trets, si jan divertikulat, stenozat, kanceret e ezofagut apo stomakut.
Hemorragjia: Hemorragjit e rnda jan komplikacion i rrall i endoskopis diagnostike, q ndodh vetm nse hiqet ndonj koagul mbi ulcern hemorragjike, ose ngacmohet ndonj vaz mbi nivel t mukozs. Mund t ndodhin hemorragji edhe te t smurt me rregullime t koagulimit t gjakut, si p.sh trombocitopenia.
Infeksioni: Rreziku i marrjes s infeksioneve virale sht i vogl, nse ndiqen me rigorozitet procedurat higjieno-sanitare

Rektosigmoidoskopia
Rektosigmoidoskopia sht nj ekzaminim q bhet prmes nj tubi optik, i cili mundson vrojtimin e rektumit, dhe sigmoidit (pjesa e fundit e zorrs s trash deri afrsisht 70cm), n mnyr q t shikohet dhe t lokalizohet ndonj problem i mundshm. Tubi futet nprmjet vrims s anusit dhe eksploron rektumin dhe sigmoidin. Si rregull duhen br biopsi (marrje e indeve) n rast se mjeku e shikon n arsyeshme pr shkak t ndonj lezioni (dmtimi, plage), inflamacioni, etj. Mbas nj prgatitje prpara t pacientit pr pastrimin e pjess s fundit t zorrs nga mbeturinat. Ky ekzaminim kryhet pa anestezi duke qen i leht pr t’u prballuar (suportuar). Rndsia e ktij ekzaminimi sht shum e madhe, sepse mund t shikoj polipe (tumore) ose kancere n stadin fillestar, q mund t mos shihen n irrigografi.

Komplikacionet e rektosigmoidoskopis:
Perforacioni, hemorragjia dhe infeksioni: Pacientt me procese t rnda inflamatore.
Ndrlikimet kardio-pulmonare: Pacientt q sapo kan kaluar infarkt t miokardit. Prdorimi i analgjetikve mund t rris rrezikun pr ndrlikime kardio-pulmonare.

Kolonoskopia totale
Kolonoskopia sht nj ekzaminim q bhet prmes nj tubi optik, i cili mundson vrojtimin e rektumit, kolonit (zorrs s trash), dhe pjess fundore t zorrs s holl, n mnyr q t shikohet dhe t lokalizohet ndonj problem i mundshm. Kryhet mbas nj prgatitje prpara t pacientit pr zbrazjen e zorrve nga fekalet dhe mbas anestezis (sedimit) pr nj koh t shkurtr (me injeksion, nuk i futet tubi pacientit si n nj operacion klasik). Procedura mund t jap ndjesin e lvizjes s zorrve dhe nj presion shtyps n pjesn e fundit t barkut. N shum raste mjeku mbush zorrt me ajr n mnyr q t siguroj nj shikueshmri m t mir. Prania e ajrit mund t shkaktoj krampe abdominale. N kt rast do t shikohet e gjith zorra dhe pr shkak t ngacmueshmris m t lart pacientit mund t’i vendoset qetsues, i cili ka rolin e relaksimit dhe vnies n gjum t pacientit. Tubi futet nprmjet vrims s anusit dhe eksploron gjith zorrn e trash. Si rregull duhen br biopsi (marrje e indeve), n rast se mjeku e shikon t arsyeshme, pr shkak t ndonj lezioni, inflamacioni, etj.

Komplikacionet e kolonoskopis:
Perforacioni, hemorragjia dhe infeksioni: Pacientt me procese t rnda inflamatore.
Ndrlikimet kardio-pulmonare: Pacientt q sapo kan kaluar infarkt t miokardit. Prdorimi i analgjezikve mund t rris rrezikun pr ndrlikime kardio-pulmonare.

N vendet me frekuenc t rritur t kancerit kolorektal, (ku prfshihet dhe vendi yn), rekomandohet kolonoskopia pr kontroll mbas moshs 50 vje edhe pse simptomat mungojn. Edhe pse n rektoskopi gjithka duket normale, lezioni mund t jet i lokalizuar m sipr, aty ku nuk sht par me endoskop, kurse irrigofrafia i rekomandohet zakonisht moshs s vjetr me smundje t zemrs ose mushkrive.
Kshtu q duket shum i qart roli i rndsishm i ktij ekzaminimi edhe pse sht pak i paplqyeshm.
Fillimi | << |  1  | >> | Fundi
 
 
 

Copyright © 2008-2015 - American Hospital Sh. a. - Spitali Amerikan. All rights reserved! Powered by: orihost.com
Përmbajtja është autentike dhe pronë e Spitalit Amerikan. Ndalohet riprodhimi, përdorimi apo shpërndarja e pa autorizuar e materialeve.
Pranë Spitalit Ushtarak - Laprakë, Tiranë. Tel: (+355) 042-35 75 35