english site map home
 
- Alergologji
- Anatomopatologji
- Anesteziologji
- Check Up
- Dermatologji
- Endokrinologji
- Gastroenterologji
- Hematologji
- Imazheri E Avancuar
- IVF
- Kardiokirurgji
- Kardiologji
- Kirurgji E Prgjithshme
- Kirurgji Plastike
- Laborator
- Nefrologji
- Neurokirurgji
- Neurologji
- Obstetrik Gjinekologji
- Okulistik
- Onkologji
- ORL
- Ortopedi
- Pediatri
- Pneumologji
- Proktologji
- Reumatologji
- Urgjenc 24H
- Urologji
 
Gastroenterologji → Tjetër

Gastriti, nj efekt i paplqyer i stresit dhe rregullimit
Gastriti sht nj smundje e prhapur. Ndodh t dgjojm dik duke thn q ka djegie n pjesn e siprme t barkut apo n gjoks. Kjo sht nj nga shenjat e gastritit. sht e rndsishme t kuptojm se n far konsistojn simptomat e ksaj smundjeje, pr t br diferencimin ndrmjet nj gastriti dhe nj smundjeje t abdomenit (barkut) t siprm, si p.sh t tmthit apo pankreasit.

Gastriti sht nj inflamacion (fryrje ose acarim) akut ose kronik i mukozs s stomakut. Ky inflamacion on n shfaqjen e lezioneve (dmtimeve) q mund t ken ecuri t ndryshme, nga autocikatrizim (shrim), deri n komplikacione t rnda si sht hemorragjia (gjakderdhja), ose perforacioni (plasja apo arja e murit t stomakut).

Simptomat e gastritit:
Shpeshher gastriti nuk paraqet simptoma. Ndonjher paraqitet me ndjesin e djegies n pjesn e siprme t barkut (pirozis), ose me ndjesin e t vjells (nauze), t vjella dhe dhimbje epigastrike (n lukth). Dhimbjet shtohen nga vaktet e bollshme ose nga kafja, alkooli, ushqimet e rnda, t skuqurat etj.

Pse kam djegie n stomak?
Ka shum shkaqe, m t shpeshtat jan konsumi i alkoolit, disa lloj ilaesh (si p.sh. aspirina, AIJS antiinflamatort josteroidien, por edhe ato steroidien), abuzimi i kafes, konsumimi i ushqimeve shum t ftohta apo shum t nxehta, glltitja aksidentale e substancave kimike, disa smundje infektive, stresi, etj.

Shumica e gastriteve shkaktohen nga nj mikrob q quhet Helicobacter Pylori, q gjendet n stomak. Ather kur gjendet, ky mikrob mund t oj n shfaqjen e gastritit, ulcers gastroduodenale dhe me kalimin e kohs n kancer t stomakut. Kjo sht njra nga arsyet pr t ciln gastriti nuk duhet neglizhuar, por duhet trajtuar.

Shko tek mjeku!
Ather kur prballemi me simptomat e msiprme, duhet konsultuar mjeku gastroenterolog, i cili do t na kshilloj t bjm nj grup analizash. Metoda m e sigurt pr diagnostikimin e gastritit sht endoskopia e siprme digjestive. Endoskopia bn diagnostikimin diferencial me smundje t tjera me simptomatologji t ngjashme nga niveli i ezofagut, stomakut, duodenit (pjesa e par e zorrs s holl).
Fillimi | << |  1  | >> | Fundi
 
 
 

Copyright © 2008-2015 - American Hospital Sh. a. - Spitali Amerikan. All rights reserved! Powered by: orihost.com
Përmbajtja është autentike dhe pronë e Spitalit Amerikan. Ndalohet riprodhimi, përdorimi apo shpërndarja e pa autorizuar e materialeve.
Pranë Spitalit Ushtarak - Laprakë, Tiranë. Tel: (+355) 042-35 75 35