english site map home
 
- Alergologji
- Anatomopatologji
- Anesteziologji
- Check Up
- Dermatologji
- Endokrinologji
- Gastroenterologji
- Hematologji
- Imazheri E Avancuar
- IVF
- Kardiokirurgji
- Kardiologji
- Kirurgji E Prgjithshme
- Kirurgji Plastike
- Laborator
- Nefrologji
- Neurokirurgji
- Neurologji
- Obstetrik Gjinekologji
- Okulistik
- Onkologji
- ORL
- Ortopedi
- Pediatri
- Pneumologji
- Proktologji
- Reumatologji
- Urgjenc 24H
- Urologji
 
Nefrologji → Tjetër

Hemodializa
Dializa sht nj lloj trajtimi i nevojshm ather kur veshkat tona nuk punojn m, pra jan t pamjaftueshme. Hemodializa sht nj lloj dialize.

far sht hemodializa?
Hemodializa sht nj mnyr pr t pastruar gjakun dhe pr t hequr peshn e teprt q ka fituar trupi. Gjate dializs gjaku kalon n nj drejtim dhe n drejtimin e kundrt kalon dializuesi, n kt mnyr filtri i prdorur pastron gjakun dhe heq kilet e teprta. Gjaku i pastruar rikthehet n trup.

far sht nj akses?
Pr t realizuar hemodializn gjaku duhet t merret nga trupi juaj, t pastrohet, t filtrohet n makin dhe m pas t rikthehet srish n trup. Aksesi sht vendi nga prej do t merret gjaku nga trupi juaj.

Aksesi mund t jet:
• nj kateter,
• nj fistul, ose
• nj graft.
Kateteri mund t vendoset n kofsh (femoral) ose n qaf (jugular). Kateteri zakonisht prdoret pr nj koh t shkurtr, pasi jan shum t ekspozuar pr infeksione. sht shum e rndsishme q nse keni nj kateter si akses dhe keni temperatur t lajmroni menjher mjekun tuaj t dializs.
Fistulat mund t krijohen n pjesn e poshtme, ose t siprme t krahut. Nj fistul bn lidhjen e nj arterie me nj ven pr t lehtsuar kshtu kryerjen e dializs. Fistula sht aksesi m i preferuar pr t kryer dializ dhe mundsia e infeksionit sht shum her m e vogl. Nj fistul krkon nj koh prej nj muaj t piqet pasi sht krijuar, por kjo mund t shkoj deri n katr muaj, pasi varet nga ndrtimi i enve t pacientit.
Grafti sht nj tub special q lidh nj arterie me nj ven. Graftet nuk jan aq t sigurt sa fistulat dhe risku i infeksionit sht m i lart.

far duhet t bj pr t’u kujdesur pr aksesin tim?
sht shum e rndsishme q ju t’i kushtoni nj vmendje t veant aksesit tuaj.

Si t kujdeseni pr fistulin ose graftin tuaj:
• Mbani t pastr zonn prreth aksesit;
• Prdoreni aksesin tuaj vetm pr dializ;
• Mos lejoni t’ju marrin gjak apo t’ju matin tensionin n krahun e aksesit;
• Mnjanoni veshjen e rrobave t ngushta apo bizhuterive n dorn ku keni aksesin;
• Mbroni aksesin tuaj nga goditjet;
• Mos ngrini pesha me dorn ku keni aksesin;
• Msoni ku duhet t vendosen age-fistulat n aksesin tuaj;
• Sigurohuni q infermieri juaj kontrollon aksesin prpara se t fillohet dializa;
• Komunikoni menjher me mjekun tuaj, nse vini re ndonj skuqje, fryrje apo ndonj ndryshim tjetr n aksesin tuaj.

Si t kujdeseni pr kateterin tuaj:
• Sigurohuni q kateteri juaj sht i klampuar (i mbyllur) n fund t dializs;
• Mbroni zonn nga uji dhe papastrtit sa m shum t mundeni;
• Mbajeni zonn t paster, t that dhe t fashuar gjithmon;
• Pastrojeni dhe bandazhojeni zonn mbas do trajtimi;
• Komunikoni menjher me mjekun tuaj, nse keni temperatur, skuqje apo fryrje n zonn prreth kateterit.

Sa koh zgjat nj seanc hemodialize?
Hemodializa kryhet n qendra t specializuara. Nj seanc hemodialize zgjat nga 3 or deri n 5 or. Seancat kryhen tre her n jav. Pr shpeshtsin e seancave tuaja vendos mjeku juaj i dializs. Gjate seancs s dializs ju mund t dgjoni muzik, t plotsoni fjalkryqe apo t lexoni ndonj libr.

Ju duhet t ndryshoni dietn dhe regjimin tuaj
Duhet t kini parasysh q dializa nuk kuron. Dializa nuk zvendson punn q kryenin veshkat tuaja. Ushqimet q ju hani dhe lngjet q merrni pasi prpunohen nga trupi nuk mund t eliminohen, duke br kshtu q azotemia dhe elektrolitet n gjakun tuaj t rriten. Kto jan arsyet kryesore pr t cilat ju duhet t bni ndryshime n dietn tuaj.
Disa pacient mendojn se mund t han apo t pin far t duan, sidomos gjat dializs, dhe kjo sht shum e gabuar.
Shmangni ushqimet q prmbajn shum kalium, si okollata, patatina, koka-kola, bananet, kikirikt.
Nse ju do t prdorni gjat dializs ushqime me shum kalium duhet t paktn 5 or pr ushqimet e thata, q t prthithen nga zorra, dhe rreth 10 or pr ushqimet e lngta, kshtu q dializa nuk mund t’i eliminoj kto shtesa dhe ju i merrni me vete kto shtesa.

Gjat dializs ju mund t hani ushqime si:
• sandvi me mish, pul, vez ose djath;
• buk me gjalp ose kek;
• krekers pa krip ose biskota.
Nse ju keni tension t ult sht mir q t shmangni ngrnien e ushqimeve gjat dializs, pasi ato kan tendenc t’ju ulin akoma m shum tensionin.
Fillimi | << |  1  | >> | Fundi
 
 
 

Copyright © 2008-2015 - American Hospital Sh. a. - Spitali Amerikan. All rights reserved! Powered by: orihost.com
Përmbajtja është autentike dhe pronë e Spitalit Amerikan. Ndalohet riprodhimi, përdorimi apo shpërndarja e pa autorizuar e materialeve.
Pranë Spitalit Ushtarak - Laprakë, Tiranë. Tel: (+355) 042-35 75 35