english site map home
 
- Alergologji
- Anatomopatologji
- Anesteziologji
- Check Up
- Dermatologji
- Endokrinologji
- Gastroenterologji
- Hematologji
- Imazheri E Avancuar
- IVF
- Kardiokirurgji
- Kardiologji
- Kirurgji E Prgjithshme
- Kirurgji Plastike
- Laborator
- Nefrologji
- Neurokirurgji
- Neurologji
- Obstetrik Gjinekologji
- Okulistik
- Onkologji
- ORL
- Ortopedi
- Pediatri
- Pneumologji
- Proktologji
- Reumatologji
- Urgjenc 24H
- Urologji
 
Alergologji → Tjetër

MAMOGRAFIA DHE ROLI I SAJ
Mamografia sht ekzaminim ku prdoren doza t ulta t rrezeve-X pr ekzaminimin e gjirit. Rrezatimi X q prdoret sht n doz t ult dhe i padmshm pr t smurt. Qllimi i mamografis sht zbulimi i hershm i kancerit t gjirit dhe ulja mortalitetit t tij. 
Mamografia sht nj ekzaminim specifik dhe nj nga metodat m t ndjeshme q prdoret n diagnostikimin e smundjeve t gjirit.

Prdorimet mamografis:

1. Mamografia depistuese
Mamografia luan rolin kryesor n zbulimin e hershm t kancerit t gjirit. Ai mund te zbulohet deri n dy vjet prpara se t shfaqet klinikisht. Protokollet rekomandojn mamografi t prvitshme pr grat n moshn mbi 40vje. Studimet kan treguar q mamografit e prvitshme mund t zbulojn kancerin e gjirit q n fazat e hershme, duke lejuar m pas trajtimin me efikasitet t tij. 
Grat q kan pasur kancer t gjirit dhe ato me rrezik t lart gjenetik duhet t kshillohen me mjekun lidhur me shpeshtsin e ekzaminimeve mamografike prpara moshs 40vje.

2. Mamografia diagnostike
Mamografia diagnostike prdoret n t smurt me smundje t gjirit.
 
Prgatitja prpara ekzaminimit:
Mamografia nuk duhet t kryhet nj jav prpara menstruacioneve; momenti m i mir sht nj jav pas menstruacioneve. Gjithmon informoni mjekun apo teknikun nse jeni shtatzn.

Rekomandime t tjera: 
-Mos prdorni deodorant, pudr talk ose locion n sqetulla ose n gjinjt ditn e ekzaminimit. Kto mund t sjellin gabime n rezultatin e mamografis.  
-I tregoni teknikut q kryen kt ekzaminim ankesat tuaja lidhur me gjirin. 
-Nse sht e mundur, merrni me vete ekzaminimet tuaja mamografike t mparshme.
Fillimi | << |  1  | >> | Fundi
 
 
 

Copyright © 2008-2015 - American Hospital Sh. a. - Spitali Amerikan. All rights reserved! Powered by: orihost.com
Përmbajtja është autentike dhe pronë e Spitalit Amerikan. Ndalohet riprodhimi, përdorimi apo shpërndarja e pa autorizuar e materialeve.
Pranë Spitalit Ushtarak - Laprakë, Tiranë. Tel: (+355) 042-35 75 35