english site map home
 
- Alergologji
- Anatomopatologji
- Anesteziologji
- Check Up
- Dermatologji
- Endokrinologji
- Gastroenterologji
- Hematologji
- Imazheri E Avancuar
- IVF
- Kardiokirurgji
- Kardiologji
- Kirurgji E Prgjithshme
- Kirurgji Plastike
- Laborator
- Nefrologji
- Neurokirurgji
- Neurologji
- Obstetrik Gjinekologji
- Okulistik
- Onkologji
- ORL
- Ortopedi
- Pediatri
- Pneumologji
- Proktologji
- Reumatologji
- Urgjenc 24H
- Urologji
 
Urgjenc 24H → Tjetër

Dhimbja e barkut tek fmijt
Pasqyr e Dhimbjes s barkut tek fmijt

Dhimbja e barkut  sht nj nga shkaqet m t shpeshta pr t ciln prindi sjell fmijn e tij/saj pr nj kujdes mjeksor . Vlersimi i dhimbjes s barkut mund t sfidoj t dyja palt si prinderit ashtu edhe mjekun.

Shkaqet e mundshme t dhimbjes s barkut tek fmijt variojn nga ato m t parndsishmet deri tek ato krcnuese pr jetn  dhe kjo vetem me nj diferenc t vogl ankesash. Fatmirsisht dhimbja e barkut tek fmijt zakonisht prmirsohet shpejt. Cdo prind apo kujdestar shpesh  ndodhet n vshtirsi pr t vendosur nse ankesat e fmijs kan nevoj pr nj kujdes mjeksor apo jo.

Shkaqet

  • Infeksionet: Viruset ose bakteriet mund t shkaktojn dhimbje barku  sidomos kur ato lokalizohen n stomak apo zorr duke dhn gastroenteritin. Infeksionet virale kan tendenc t kalojn shpejt ndrsa ato bakteriale mund t ken nevojn e prdorimit t nj antibiotiku q t prmirsohen.
  • Ushqimi: Helmimi ushqimor, alergjit ushqimore, ngrnia e teprt e ushqimeve, secila nga kto mund t shkaktoj fryrje barku apo parehati t prkohshme.
  • Helmimet: Kto variojn nga probleme t lehta sic ndodh n rastin e ngrnies s sapunit deri n ato m serioze sic ndodh n gelltitjen e tabletave apo mbidozimin e medikamenteve (helmimi nga paracetamoli)
  • Problemet kirurgjikale: Kto prfshijn apendesitin dhe bllokimin e zorrve.
  • Shkaqe mjeksore: Shkaqe t tjera q shkaktojn dhimbje barku, p.sh komplikacionet e diabetit  tek fmijt shkaktojn dhimbje barku apo pickimi  nga merimanga e zeze.

Simptomat

Nj prind apo kujdestar mund t vrej dhimbjen e barkut t fmijs. Foshnja apo femija i vogl n kto raste mund t qaj, mund t shpreh dhimbjen nprmjet shprehjeve t fytyrs, apo dhe t mblidhet kruspull. Fmijt e vegjl zakonisht jan t shpejt pr t treguar se far nuk shkon. Disa adoleshent mund t hezitojn t tregojn dhimbjen, kshtu q ju duhet t prpiqeni t gjeni nj shpjegim rreth asaj q ata ndjejn. Pyesni n lidhje me kto kushte:

Kohzgjatjen e dhimbjes: Nj gj e rndsishme pr tu mbajtur mend sht q shkaqet e lehta t dhimbjes s barkut nuk zgjasin shum. Shumica prej nesh kan prjetuar dhimbje nga gazrat, demtimi (infeksioni ) i stomakut apo zorreve dhe kujtoni q dhimbja sht zhdukur brenda 24 orve. Por cdo dhimbje barku q zgjat m shum se 24 ore duhet t vlersohet nga mjeku.

Lokalizimin e dhimbjes: Dhimbjet e lehta jan t lokalizuara n qendr t barkut. Fmija do ti tregoje ato rreth e rrotull krthizs. Dhimbjet q ndjehen n zona t tjera zakonisht  jan m t prqndruara. Kjo sht veanrisht e vrtet kur dhimbja prqndrohet n kuadratin e poshtm t djatht t barkut.Dhimbjet n kt zone konsiderohen t ken lidhje me apendesitin derisa t vrtetohet ndryshe.

Gjendjen e prgjithshme t fmijs: Si rregull i prgjithshm n qoft se fmija duket shum i smur prve t qnit me dhimbje ather duhet t krkohet ndihme mjeksore. Shpesh kujdestari e di se kur femija sht shum semur. Gjrat m t rndsishme q duhen krkuar kur femija ka dhimbje barku prfshijn pamjen e zbeht, djersitjen, prgjumjen/ topitjen e fmijs. Kto jan m t shprehura sidomos kur fmija nuk mund t hutohet me lojra apo refuzon t pij ose t haj pr disa or.

T vjellat: Fmijt me dhimbje barku zakonisht vjellin shpesh, por jo gjithmon prania e tyre flet pr nj problem serioz. Megjithat ashtu si prmendm lidhur me kohzgjatjen e dhimbjes s barkut shumica e shkaqeve t thjeshta t t vjellave zhduken shpejt. Por rregulli q ngelet   srisht sht t vjellat q zgjasin m shum se 24 or prbjn nj arsye t forte pr t thirur mjekun.

Karakteri i t vjellave: Nse tek foshnjat dhe fmijt e vegjl t vjellat jan me ngjyr jeshile apo t verdh ato prbjn nj shkak pr t kontaktuar mjekun. Pavarsisht moshs, t vjellat q shfaqen me prmbajtje gjaku apo materiale me ngjyr t errt prbjn shkak pr  nj kujdes mjeksor urgjent.

Diarrea: Kjo sht pothuajse gjithmon e pranishme n dhimbjet e barkut dhe zakonisht na tregon se virusi sht shkak i saj. Diarrea mund t zgjas pr disa dit por shpesh ajo zgjat m pak se 72 or (3 dit). Prania e gjakut n fee sht shkak pr t krkuar ndihm mjeksore.                                                                                                                                                                  
Ethet: Prania e etheve jo gjithmone tregon nj problem serioz. N t vrtet nj temperature normale mund t shihet n shumicn e shkaqeve serioze t dhimbjes s barkut.

Dhimbjet n testikuj: Nj problem serioz q nj djal mund t prshkruaje si dhimbje barku faktikisht mund t vij nga diku tjetr. Eshte torsioni testicular (prdredhja e testikujve) nj situat n t ciln testikuli prdridhet rreth vetes duke ndrprer kshtu edhe furnizimin me gjak. Fmija mund t jet i turpshm pr t prmendur dhimbjet n kt zone kshtu q ne duhet ta pyesim nese ai ka apo jo dhimbje n kt zon. Problemi i testikujve zakonisht sht i thjesht pr tu zgjidhur nse ai trajtohet hert. Pra, nse nj fmij ankohet pr dhimbje n zonn e ijeve ose testikujt, krkoni kujdes mjeksor emergjent ose telefononi n numrin 042 / 357535 (Spitali Amerikan 1), ose n numrin 042 / 366663 (Spitali Amerikan 2)..

Probleme urinare: Dhimbjet e barkut  t shoqruara me rregullime urinare si dhimbje gjat urinimit apo urinim i shpesht na orientojn pr nj infeksion urinar dhe prbjn shkak pr t krkuar ndihm mjeksore.

Skuqja: Disa shkaqe serioze t dhimbjes s barkut mund t ndodh t shfaqen edhe me skuqje t lkurs. Kombinimi i dhimbjes s barkut me skuqjen n lkur sht shkak pr t kontaktuar me mjekun.


Vetkujdesi n shtpi

Nj prind apo kujdestar duhet t jet i vmndshm n mnyr q t krkoj ndihm sa me shpejt. Monitorim i kujdesshm i fmijes sidomos gjat periudhs s shrimit deri n prmirsimin e plote t tij. Nj adoleshent mund t mos doj t jet i shqetsuar nga t tjert por gjithsesi monitorimi i tyre duhet t jet i vazhdueshm.

Pushimi: Nj fmij me dhimbje t forta barku  do t prfitoj nga  pushimi. Pozicioni i shtrir me fytyre posht ndihmon n lehtsimin e dhimbjes, por pozicioni me i pershtatshem sht ai n t cilin fmija ndihet m mir.

Dieta: Njerzit mund t rezistojn pa ushqime t thata por iu nevojiten shum ushqime t lngshme. Dehidratimi do koh t zhvillohet, kshtu q dhnia e sforcuar e likideve nuk sht gjithmon e nevojshme. Nj fmij me t vjella t vazhdueshme nuk do t jet n gjndje t marr  sasira t mdha likidesh.   
                                                                                                                   
Dhnia e likideve: Mos jepni uj ose qumsht t zier tek foshnjat sepse ato mund t shkaktojn probleme serioze n sasin e kriprave. Gjithashtu, qumshti sht m i vshtir pr tu tretur nga nj stomak i smur. Mjeket rekomandojne dhnien e likideve t ndryshme pr rehidrim. P.sh Pedialyte(tresol, solucion oral rehidrues) mund t blihet pa recet. Prpiquni t arrini ti jepni fmijs ushqimin q zakonisht merrte m par, sa m shpejt q t jet e mundur. Pr fmijt m t rritur nj zgjedhje e mir do t ishin edhe cajrat me xhinxher apo edhe lengu i mishit t zier. Shmangni qumshtin, lngjet e frutave, pijet me gaz, kafen  n pacientt me diarre, meqnse stomaku i tyre nuk mund ti toleroj ato. Nse nj fmij i rritur krkon pije t lehta, shmangni ato me kafein. Tundja mir e pijeve me gaz mund t jet paksa m e tolerueshme pr nj fmij t smur.                                                                                                                        

Ushqimet e forta: Femija do tju a bj t ditur vet se kur sht koha pr tju kthyer ushqimeve solide. Fillojini ato ngadal - s pari me pak buke t thekur - pastaj provoni ushqime t tjera aq sa ata mund ti tolerojn. Banane, molle e grir, apo oriz i zier jan ushqime t prshtatshme pr tu filluar pas nj diete t lngshme.

Medikamentet: Ju mund t perdorni Paracetamolin (Aspirin Free, Childrens Silapap, Panadol ,Liquiprin ose Tylenol) pr t kontrolluar temperaturn. Shumica e mjekve shmangin prdorimin e aspirins tek fmijt. Shmangni prdorimin e antibiotikeve n qof se nuk ia u rekomandon mjeku. Mjeket nuk rekomandojn perdorimin e ilaceve popullore. N qoft se ju i prdorni ato dhe me von ju duhet t shkoni tek mjeku, duhet patjetr q atij ti tregoni ekzakt se far ju i kini dhn fmijs tuaj, sepse kjo mund t ndikoj n trajtimin q mjeku do jap.


Ekzaminime dhe teste te tjera

Dhimbja e barkut tek fmijt ka shkaqe t shumta, t cilat duke ndikuar n sisteme t ndryshme t organizmit, secila prej t cilave krkon teste diagnostikuse unike. Mjeku duhet t marr nj anamnez/histori t plot dhe do t ekzaminoj fmijn, q me gjas do t prfshir edhe ekzaminimin e zorrs s trash pr t vlersuar pranin e gjakut. Bazuar n kt informacion ai mund t rekomandoj brjen e disa ekzaminimeve/teste shtese.

Examinimi i gjakut  i cili do t drgohet n laborator pr t llogaritur  numrin e qelizave (CBC), testet pr funksionin e melcis, kulturn gjakut, nivelin e amilazs/lipazs dhe nivelin e plumbit. Nj mostr urine duhet marr dhe drguar n laborator pr analiz urine dhe kulturn e saj.
Nj mostr e feceve mund t meret pr t kontrolluar pranin e gjakut, baktereve ose paraziteve.
Studimi imazherik. Mund t prdoret pr t kontrolluar barkun.

Teste t tjera:
  • -Eko e barkut/testikulave
  • -CT-Skan (Skaneri i barkut)
Teste t tjera speciale mund t urdhrohen bazur n gjendjen e fmijs, prfshir  ktu edhe nj klizm me barium ose me gelltitje, ekzaminimin e pelvisit etj.

Konsultimi me nj specialist si sht gastroentorologu ose kirurgu i prgjithshm apo ai pr fmij mund t jet i nevojshm.
Fillimi | << |  1  | >> | Fundi
 
 
 

Copyright © 2008-2015 - American Hospital Sh. a. - Spitali Amerikan. All rights reserved! Powered by: orihost.com
Përmbajtja është autentike dhe pronë e Spitalit Amerikan. Ndalohet riprodhimi, përdorimi apo shpërndarja e pa autorizuar e materialeve.
Pranë Spitalit Ushtarak - Laprakë, Tiranë. Tel: (+355) 042-35 75 35