english site map home
 
- Alergologji
- Anatomopatologji
- Anesteziologji
- Check Up
- Dermatologji
- Endokrinologji
- Gastroenterologji
- Hematologji
- Imazheri E Avancuar
- IVF
- Kardiokirurgji
- Kardiologji
- Kirurgji E Prgjithshme
- Kirurgji Plastike
- Laborator
- Nefrologji
- Neurokirurgji
- Neurologji
- Obstetrik Gjinekologji
- Okulistik
- Onkologji
- ORL
- Ortopedi
- Pediatri
- Pneumologji
- Proktologji
- Reumatologji
- Urgjenc 24H
- Urologji
 
Urgjenc 24H → Tjetër

Dhimbja abdominale tek te rriturit
Nj pasqyr e e dhimbjeve t barkut tek t rriturit

Dhimbja e barkut mund t varioj  nga nj dhimbje me intesitet t leht stomaku, n nj dhimbje t fort akute. Dhimbja shpesh sht jo specifike dhe ka shkaqe t shumllojshme. Shum organe ndodhen n zgavrn e barkut. Ndonjher dhimbja sht e lidhur direkt me nj organ t veant si psh. fshikeza e urins apo vezoret, ndrsa here t tjera ajo sht e shprndar dhe jo specifike. Zakonisht dhimbja e barkut fillon n sistemin e tretjes, pr shembull dhimbja mund t shkaktohet nga apandesiti, diarrheja ose helmimi ushqimor.

Lloji dhe vendodhja e dhimbjes mund t ndihmoj mjekun pr t gjetur shkakun. Intensiteti dhe kohezgjatja e dhimbjes duhen marr n konsiderat pr t vendosur diagnozen. Disa nga karakteristikat e dhimbjes jan:

 • Karakteri i dhimbjes: Dhimbja e barkut mund t jet e mprehte, e shurdhr, n form thikash si ngr, therse, shtrnguese, por ka dhe shume forma t tjera t dhimbjes.
 • Kohzgjatja e dhimbjes: Dhimbja e barkut mund t jet e shkurtr, q zgjat pr disa minuta ose ajo mund t vazhdoj pr disa or dhe me gjat. Ndonjher, dhimbja e barkut vjen fuqishm pr nj moment dhe pastaj intensiteti i saj ulet.
 • Ngjarjet q e shkaktojn: Dhimbja mund t keqsohet ose lehtsohet nga ngjarje t caktuara, si psh. keqsimi pas ushqimit, prmirsimi gjate lvizshmris s zorreve, prmirsimi pas t vjellave ose keqesimi kur shtrihesh.

Shkaqet e dhimbjes s barkut tek t rriturit

Shum smundje akute (afatshkurtra) dhe kronike (afatgjate) shkaktojn dhimbje abdominale.

 • Smundjet pr t cilat njerzit shqetsohen m shum jan apandesiti, semundjet e fshikzs s temthit, ulerat e stomakut dhe duodenit, infeksionet dhe problemet q shoqerojn shtatzanin.
 • Mjeket gjithashtu shqetsohen pr gjendjet e tilla si ; kputja e enve t gjakut, ataku kardiak, inflamacioni i melcis dhe pankreasit, gurt e veshkave, problemet me qarkullimin e gjakut n zorr, divertikuliti dhe semundje t tjera.

Dhimbja e barkut mund t mos filloj nga barku.

 • Shum kriza t zemrs dhe pneumonite mund t shkaktojn dhimbje t barkut.
 • Smundjet e legenit apo t ijeve gjithashtu mund t shkaktojn dhimbje t barkut.
 • Disa ndryshime t lkurs, si herpesi, mund t duken si dhimbje barku edhe pse personi nuk ka asnj problem brenda trupit t tij.
 • Edhe disa helmime, si kafshimi nga vejusha e zez (merimanga e zez, mund t shkaktojne dhimbje t renda t barkut.

Si u pa m sipr sht e dukshme se dhimbja e barkut mund t ket shum shkaqe, disa t lidhura drejtprdrejt me barkun dhe disa t tjera shkaktohen nga semundje q nuk kan lidhje t drejtprdrejt me barkun. N disa raste shkaku i dhimbjeve t barkut nuk gjindet nga personeli mjekesor gjat vleresimit fillestar t pacientit. N disa raste, nuk nxirret nj perfundim specifik pr shkakun e dhimbjes s barkut dhe dhimbja mund t prmirsohet brenda disa orve apo ditve.

Simptomat e dhimbjes s barkut tek t rriturit

Dhimbja e barkut sht nj simptom. Kjo mund t thot se personi ka nj problem mjeksor q ka nevoj pr trajtim.

Dhimbja e barkut mund t zgjas pr nj koh pa simptoma t tjera shoqruese. Duhet mbajtur mend historia e dhimbjes sepse kjo ndihmon personelin mjeksor t gjej shkakun e ksaj dhimbjeje.

Vetkujdesi n shtpi

Dhimbja e barkut pa temperatur, t vjella, hemoragji vaginale, jashtqitje, dhimbje t karaharorit apo simptoma t tjera serioze, shpesh prmirsohet pa ndonj trajtim t veant.

 • N qoft se dhimbja vazhdon ose nse personi beson se dhimbja mund t paraqes nj problem serioz, athere duhet t shkohet tek nj specialist.
 • Nj jastek i ngrohte ose zhytja n nj vaske me uje t ngroht, mund ta lehtsoj dhimbjen.
 • Medikamentet antiacide si Tums, Maalox ose Pepto-bismol, gjithashtu mund t reduktoje disa tipe t dhimbjes s barkut.
 • Acetaminofeni (Paracetamoli) mund t ndihmoje. Ky medikament duhet shmangur nse dyshohet se melia sht e dmtuar. Mundohuni t shmangni prdorimin e Aspirins dhe Ibuprofenit n qoft se ndonj smundje e stomakut si ulera sht e dyshuar. Kto medikamente mund t keqsojn dhimbjet e stomakut.

Kur duhet krkuar kujdes mjeksor?

Njoftoni ose konsultohuni me nje mjek nse personi i prekur ka ndonje nga shenjat e meposhtme:
 • Dhimbje t barkut q zgjat m tepr se 6 or ose vazhdon t prkeqsohet
 • Dhimbje q ndalon pas ngrnies
 • Dhimbje q shoqrohet me t vjella m shum se tre apo katr her
 • Dhimbje q prkeqsohet kur personi mundohet t lviz prreth
 • Dhimbje q fillon e shprndar dhe pastaj lokalizohet n nj zon, veanrisht n pjesn e djatht t poshtme t barkut
 • Dhimbje q zgjon pacientin nga gjumi natn
 • Dhimbje q shoqrohet me hemoragji vaginale ose shtatzani, edhe nse personi thjesht mendon q mund t jet shtatzan
 • Dhimbje e shoqruar me temperatur
 • Dhimbje e zgjatur me pamundsi pr t urinuar, palvizshmri t zorreve ose t moseleminimit t gazrave
 • do lloj dhimbje tjetr q duket ndryshe nga nj dhimbje e zakonshme stomaku
 • do lloj dhimbje tjetr q alarmon personin ose e shqetson at n do lloj mnyre
Nse personi ka ndonj nga shenjat e mposhtme ose nuk mund t kontaktoj me mjekun e tij personal paraqituni n Departamentin e Urgjencs t Spitalit Amerikan ose kontaktoni n numrat : 042/357535 (Spitali Amerikan, Tirana 1) ose 042/366663 (Spitali Amerikan, Tirana 2), pr transport urgjent me ambulanc:

 • Dhimbja m e keqe e jets suaj ose dhimbje shum e fort
 • Dhimbje aq e fort saq personi i prekur mezi del jasht
 • Dhimbje aq e fort saq personi i prekur nuk mund t lviz
 • Dhimbje dhe t vjella me gjak apo do lloj t vjellash q zgjasin m shum se 6 or
 • Dhimbje e shoqruar me munges t lvizshmris s zorrve pr m shum se 3 dit
 • Dhimbje q personi mendon se mund ta ndiej n kraharor por q nuk sht i sigurt
 • Dhimbje q duket t vije nga testikujt e personit

Diagnostikimi i dhimbjes s barkut tek t rrturit

Diagnostikimi i dhimbjes s barkut sht nj nga detyrat m t vshtira pr personelin mjeksor. N disa raste ajo q mjeku duhet t bj, sht q t sigurohet q dhimbja nuk ka nevoje pr kirurgji apo pr pranim n spital.

Mjeku gjithashtu mund t bj disa pyetje t thjeshta pr t prcaktuar se far e ka shkaktuar dhimbjen tek pacienti. Disa mund t mos jen t lidhura me gjendjen aktuale t pacientit por mundohuni ti prgjigjeni sa m sakt t mundeni. Prgjigjiet dhe pyetjet q mund t ndihmojn mjekun t gjej shkakun e dhimbjes m shpejt dhe m leht jan:
 • Sa kohe u bn q ka filluar dhimbja?
 • far po benit kur filloi dhimbja?
 • far ndjet prpara se t fillonte dhimbja?
 • A jeni ndjer mir koht e fundit?
 • far u munduat t benit pr t lehtsuar dhimbjen? A funksionoi?
 • far e prkeqson dhimbjen?
 • Dhimbja ju bn t qndroni n vend apo t levizni prreth?
 • Si ishte rruga pr n spital? Udhtimi me makin a ju lndoi?
 • A prkeqsohet dhimbja kur kolliteni?
 • A keni vjelle?
 • T vjellat e prmirsojn apo e prkeqsojn dhimbjen?
 • A ka qen normale lvizshmria e zorrve?
 • A keni eleminuar gazra?
 • A ndihesh sikur ke temperatur?
 • A ke pasur m prpara nj dhimbje si kjo? Kur? Si jeni trajtuar?
 • A keni kryer ndonje operacion m prpara? far operacioni? Kur?
 • A jeni shtatzan? A jeni seksualisht aktiv/e? A po prdorni planifikim familjar?
 • A keni qen pran ndonj personi me shenja t tilla?
 • A keni udhtuar koht e fundit?
 • Kur keni ngrn pr her t fundit? far keni ngrn?
 • A keni ngrn ndonj gj jo t zakonshme?
 • A ka filluar dhimbja prreth stomakut dhe sht lokalizuar n nj vend?
 • A zhvendoset dhimbja pr n kraharor? Pr n shpin? N nj vnd tjetr?
 • Mund ta lokalizosh dhimbjen me pllmbn e dors apo zona e dhimbjes sht m e madhe se aq?
 • A ju pengon dhimbja n frymmarrje?
 • A keni ndonje problem mjeksor si semundje t zemrs, diabet apo AIDS?    
 • A prdorni medikamente steroide? Qetsues dhimbjesh si Aspirin apo Motrin?        
 • A prdorni antibiotik? Medikamente pa recete, bim mjeksore apo suplemente t tjera?      
 • A pini alkool? Kafe? aj?
 • A pini cigare?
 • A prdorni kokain apo drogra t tjera?
Ekzaminimi fizik do t prfshij nj ekzaminim t kujdesshm t barkut t pacientit, zemrs dhe mushkerive, me qllim pr t prcaktuar burimin e dhimbjes.

Testet laboratorike mund t mos ndihmojn n gjetjen e shkakut t dhimbjes. Megjithat, nse kombinohet informacioni i prftuar nga pyetjet e bra pacientit, s bashku me ekzaminimin fizik dhe disa teste laboratorike, si ato te gjakut apo t urins q jan urdhruar nga mjeku, mund t ndihmojn n prcaktimin e diagnozs.
 • Nj nga testet m t rndsishme sht ai q prcakton nse nj gruar sht shtatzan.
 • Nj nivel i rritur i qelizave t bardha t gjakut mund t tregoj pr pranin e nj infeksioni ose mund t jet thjesht rezultat i stresit nga dhimbja dhe t vjellat.
 • Nj nivel i ult i qelizave t kuqe t gjakut dhe hemoglobins mund t tregoje se pacienti ka hemoragji t brendshme, por pjesa m e madhe e gjndjeve q shoqrohen me hemoragji nuk kane dhimbje.
 • Prania e gjakut n urin e cila mund t jet e dukshme me sy, mund t tregoje s pacienti ka pranin e gurve n veshka.
 • Analizat e tjera t gjakut si enzimat hepatike apo t pankreasit, mund t ndihmojn n prcaktimin se kush organ sht i prfshir por ata nuk vendosin diagnozn prfundimtare.
Ekzaminimet radiologjike t barkut t pacientit mund t jen t dobishme por jo gjithmon t nevojshme dhe ndihmuese.

N disa raste mjeku mund t mos kryeje fare asnj test. Shkaku i dhimbjes s pacientit mund t qartsohet pa ndonj test ose mund t prcaktohet si jo serioz. Nse pacienti i nnshtrohet testeve, mjeku duhet ti shpjegoj rezultatet e tyre.

Fillimi | << |  1  | >> | Fundi
 
 
 

Copyright © 2008-2015 - American Hospital Sh. a. - Spitali Amerikan. All rights reserved! Powered by: orihost.com
Përmbajtja është autentike dhe pronë e Spitalit Amerikan. Ndalohet riprodhimi, përdorimi apo shpërndarja e pa autorizuar e materialeve.
Pranë Spitalit Ushtarak - Laprakë, Tiranë. Tel: (+355) 042-35 75 35