english site map home
 
- Alergologji
- Anatomopatologji
- Anesteziologji
- Check Up
- Dermatologji
- Endokrinologji
- Gastroenterologji
- Hematologji
- Imazheri E Avancuar
- IVF
- Kardiokirurgji
- Kardiologji
- Kirurgji E Prgjithshme
- Kirurgji Plastike
- Laborator
- Nefrologji
- Neurokirurgji
- Neurologji
- Obstetrik Gjinekologji
- Okulistik
- Onkologji
- ORL
- Ortopedi
- Pediatri
- Pneumologji
- Proktologji
- Reumatologji
- Urgjenc 24H
- Urologji
 
Urologji → Tjetër

TUR - Sukses i garantuar n trajtimin e prostats
Rezeksioni (heqja) transuretral i prostats
Pr pjesn m t madhe t shekullit t 20-t, q nga viti 1909, kur Hugh Hampton Young kreu operacionin e par t prostats, deri n vitin 1990, kur u zhvilluan terapi mjekimi efektive dhe teknologji m pak invazive pr trajtimin e obstruksionit t prostats, trajtimi kryesor pr hipertrofin beninje t prostats (BPH) ishte rezeksioni (heqja) transuretral i prostats, TURP ose e thn ndryshe; heqje e prostats duke u futur nprmjet uretrs. Kjo ishte proedura e par kirurgjikale e suksesshme, minimalisht invazive, e epoks moderne. N ditt e sotme, TURP mbetet terapia standarte baz pr hipertrofin obstruktive t prostats, ndrkoh q metodat e tjera t zbuluara gjat ksaj kohe dshtuan.

ǒsht hipertrofia beninje e prostats?
BPH mendohet se shkaktohet nga mosha dhe nga prodhimi afatgjat i testosteronit dhe dihydrotestosteronit (DHT), megjithat roli i sakt i tyre nuk sht shum i qart.  Evidenca histopatologjike e BPH sht prezente n 8% t burrave n dekadn e katrt t jets dhe n 90% t burrave n dekadn e nnt. Humbja e testosteronit hert n jet parandalon zhvillimin e BPH. Ngjashmria e prezantimit, zbulimeve n egzaminimin patologjik dhe simptomat e BPH n binjakt identik sugjeron pr nj faktor gjenetikisht t trashguar. Studimet selektive t kryqzuara, t bazuara n autopsit e kufomave ose n pacientt e urologjis, kan treguar se numri i rasteve rritet me moshn e individit.
N pacientt e moshs 31-50 vje, koha mesatare e dyfishimit t prostats sht 4.5 vite. N burrat e moshs 51-70 vje, koha e dyfishimit t prostats sht 10 vite, kurse n burrat mbi 70 vje, koha e dyfishimit rritet m tepr se 100 vite. Prostata peshon mesatarisht 20 gram deri n dekadn e tret dhe ruan t njjtn madhsi dhe konsistenc deri sa zhvillohet BPH. Pacienti me hipotrofi beninje ka nj prostat q peshon mesatarisht 33 gram. Vetm 4% e popullats s meshkujve  zhvillojn nj prostat 100 gram ose m tepr.  Simptomat e BPH kan tendenc t prparojn ngadal n koh n shumicn e individve.

Cilat jan  simptomat e nj prostate problematike?
Simptomat klasike t BPH prfshijn nj rrjedhje t urins t ngadalt, t dobt; ndjenjn e moszbrazjes s plot t veziks urinare, nevoj pr t zbrazur vezikn urinare pas disa sekondash ose minutash pas urinimit. Pacientt mund t paraqiten me retension urinar kronik, infeksione t traktit urinar, hematuri, insufienc renale, dhimbje t veziks urinare, nj mas t prekshme abdominale, ose mos mbajtje dot t urins. N vizitn e mjekut, gjat ekzaminimit abdominal, vezika urinare mund t jet e palpueshme dhe prostata mund t jet e zmadhuar. Simptomat nuk jan domosdoshmrisht n proporcion me masn e prostats n egzaminimin rektal digital ose n t dhnat e ekos transrektale.

TUR Trajtimi kirurgjikal i hipertrofis s prostats
Shumica e meshkujve q paraqiten pr korrigjim kirurgjikal t bllokimit t rrugve urinare jan ata n t cilt terapia me medikamente ose proedura t tjera alternative kan dshtuar.  N prgjithsi, TUR nevojitet n pacientt me simptoma persistente dhe progresive t bllokimit t rrugve urinare si pasoj e hipertrofis s prostats dhe q nuk i prgjigjen terapis me medikamente.
Ekzaminime si PSA, uroflow dhe echo jan ekzaminime t domosdoshme pr t vendosur diagnozn e sakt. Pacientt me prostat m t madhe se 45 gram, t cilt paraqiten me vshtirsi n urinim ose ata t cilt krkojn koh pr operacionin m tepr se 90 min, jan ata q kan rrezik t lart pr komplikacione pas ndrhyrjes. Trajtimi kirurgjikal i hipertrofis beninje t prostats sht i nevojshm gjithashtu n rastet me insufienc t veshkave shkaktuar nga prostata.

Disa indikacione prfshijn heqjen kirurgjikale t hapur t nj divertikule t madhe t veziks urinare ose heqjen e ndonj guri n vezik q nuk fragmentohet me litotripsi. Nj indikacion relativ pr zgjedhjen e nj kirurgjie prostate t hapur, gjat nj TUR, bazohet kryesisht n vllimin prostatik dhe aftsin e kirurgut pr t prfunduar TUR n m pak se 90 minuta koh (<60 min sht konsideruar optimale). N prgjithsi, prostatektomia e hapur mund t justifikohet n nj prostat 45 gram ose m t madhe, por kjo varet nga aftsit dhe eksperienca e kirurgut urolog endoskopist. N Spitalin Amerikan ekipi i urologve me eksperienc prdorin vllimin 60-100 gram si limitin e siprm pr heqje endoskopike, por, bazuar n vlersimin e mjekut edhe nj prostat 200 gram mund t trajtohet shum mir me TUR n m pak se 90 minuta.

Indikacionet
Shenjat absolute pr ndrhyrje kirurgjikale

Retension urinar refraktar

Infeksione t prsritura trrugve urinare

Gjak n urin

Insufienc e veshkave si pasoj e bllokimit t rrugve urinare

Gur n vezikn urinare

Vezik urinare e dmtuar  prkohsisht
   ose e dobt

Xhep i veziks urinare q nuk  zbrazet mir si pasoj e prostats s zmadhuar    

Terapia kirurgjikale
TUR mbetet standarti pr heqjen endoskopike t indit hipertrofik bllokues, megjithat jo mnyra e vetme. Prostatektomia e hapur sht m e prshtatshme pr prostatat e mdha, n t cilat rezeksioni endoskopik do t zgjaste m tepr dhe do t rriste kshtu rrezikun pr komplikacione. Kjo varet nga aftsit dhe eksperienca e kirurgut. Nse rezeksioni transuretral do t zgjaste 90 min, ather rekomandohet prostatektomia e hapur. Alternativat kirurgjikale t TUR, t aplikuara edhe n Spitalin Amerikan jan projektuar pr t paksuar humbjen e gjakut, ditt e hospitalizimit t pacientit dhe absorbimin e lngjeve ndrkoh q shkatrrohet indi prostatik i dmtuar. Kto prfshijn TUR me vaporizim (VaporTrode), TUR bipolar, vaporizimi fotoselektiv i prostats (PVP).

Fillimi | << |  1  | >> | Fundi
 
 
 

Copyright © 2008-2015 - American Hospital Sh. a. - Spitali Amerikan. All rights reserved! Powered by: orihost.com
Përmbajtja është autentike dhe pronë e Spitalit Amerikan. Ndalohet riprodhimi, përdorimi apo shpërndarja e pa autorizuar e materialeve.
Pranë Spitalit Ushtarak - Laprakë, Tiranë. Tel: (+355) 042-35 75 35